Tag: посно

Главни јадења, Посно и веге

Не сте јаделе ваков: Грав со зеленчук за големиот пост

Сите јадеме грав, особено во петок или среда, но ваков деликатес немате пробано. Идеално за посните денови.     Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Грав на косовски начин Посно гравче со додаток Чорба од грав Запечен грав Посна крем супа од грав Грав по југословенски рецепт Салата со грав  

Посно и веге

Плескавици за Велигденскиот пост – Рецептот е посен, ама врвен

Направете нешто посно и вкусно, а воедно и лесно за подготовка. Туна плескавици се совршен рецепт. За оние кои постат ова е совршен рецепт за претстојниот викенд, кога се дозволува масло и вино. Ова е подготовката:   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња […]

Видео, Посно и веге, Салати

Мајонезот заменете го со ајвар: Црвена руска салата (Видео рецепт)

За време на постот, посните слави и други различни прилики. Направете посна црвена или посна „руска” салата со ајвар наместо мајонез. Ова е рецептот и сè што ви е потребно: Ако не постите може да ставите и салама, кашкавал или сирење. Ова е видеото со целосната подготовка и совети: Прочитај […]

Посно и веге

Намаз од модри патлиџани и лук – совршено за на парче леб

Ако сакате совршен намаз кој ќе оди со секој ручек, со месо, со кришка лепче, со тестенини или компир, а ќе ви послужи и за постот, тогаш ова е рецептот за вас. Направете намаз од модар патлиџан и лук.  Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Тартар сос Ќе заборавите на болоњезе и тартар […]

Главни јадења, Посно и веге

Посно јадење: Вкусна и здрава комбинација од буковка и компир

Идеално јадење за време на пост. Освен што е вкусно, ова јадење е и многу здраво! Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со […]

Посно и веге

Намаз со вкус на пица – Совршено за со лепче

Направете вкусен намаз за со лепче за време на постот. Има вкус на пица, брзо и лесно се прави.     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Намаз повкусен од паштета или сос Тартар сос Ќе заборавите на болоњезе и тартар Сос-деликатес Мезе кое супер оди со тартар Домашен сос

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Риба од која претекува зеленчук за големиот пост (Видео рецепт)

Направете вкусна риба од која претекува зеленчук, за големиот пост.Супер вкусен рецепт:     Ова е видео подготовката: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Совршен рецепт за риба деликатес Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба Малку време за деликатес: Риба полнета со компир Поздрава е […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Од нив ќе замириса цело маало: Посни крофни без јајца и млеко (Видео)

 Убави, лесни и брзи крофни за постот кои се прават без јајца и млеко. Погледнете го видеото и ќе сфатите колку брзо се прават и колку се вкусни.         Деталната подготовка во видеото: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Тече чоколадо, а врз него малини Брзи корнфлекс корпи Брзи пуслици Алва […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Посен десерт на вода: Коцки кои брзо се прават (Видео)

Рецепт за вкусен десерт без масло за големиот велигденски пост, по викендот во кој е дозволено да се користи масло.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Тече чоколадо, а врз него малини Брзи корнфлекс корпи Брзи пуслици Алва торта Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет „Катица“ торта

Посно и веге, Предјадења

Видео рецепт: Посни кифлички за почеток на денот

Посни кифлички за големиот пост. Вкусно, брзо и ароматично тесто од вашата кујна.   Целосната подготовка во продолжение:   Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Топли и ароматични триаголници со кашкавал Појадок за 20 минути – Пица мафини Само матите и ставате во калап – мафини за појадок Појадок за 15 минути […]