Tag: портокал

Главни јадења

Јунешко во сос од портокал

За следниот ручек подгответе вистинска гурманска оаза со овој вкусен рецепт. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени […]

Десерти

Колач од портокал за сите љубители на слатки

Неодолив колач од портокал… Уживајте! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и […]

Tips & Tricks

Без да фрлате пари: Ви треба само портокал за домот да мириса опојно

Кората од портокал е навистина корисна и не треба да се фрла. Ставете ја на радијаторите или во печка ако имате и така ќе се почувствува миризбата и домот ќе мириса опојно. Навистина ќе мириса прекрасно. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин […]

Tips & Tricks

Нема да ја испрскате цела кујна – Трик за најлесно да излупите портокал

Сите знаеме дека портокалот и евкусно и здраво овошје богато со витамин Ц, но најголем проблем е лупењето. Имено, ако тешко ви оди, ставете го портокалот некоја минута во врела вода. Кората малку ќе омекне и полесно ќе се лупи. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитетНеодоливо вкусна: Домашна […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Излупете портокал брзо без прскање, неред и нервози

Сите мака мачиме со лупењето портокали, здравото и вкусно овошје богато со витамин Ц. Сепак, има начин за лесно лупење, без нервоза, неред, прскање и остатоци на портокалот, а прикажан е во видеото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за […]

Повеќе

Витаминско и егзотично смути: Портокал и папаја во чаша

Направете шарено смути за појадок. Се лупи портокалот, се става се во блендер и се пие.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера […]

Видео, Десерти

Освежувачки сладолед од цедевита и портокал

Направете го овој освежувачки сладолед и израдувајте ги вашите деца! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: https://youtu.be/KuP2hjNZvRk Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа […]

Десерти

Колач од портокал

Неодолив десерт од портокал… Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува […]

Десерти

Ресана сладолед

Направете вкусен ресана сладолед. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]

Десерти

Слатки залаци: Брз колач од портокал

Колач кој ќе ве воодушеви со освежувачкиот вкус на портокал. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? […]