Tag: портокал

Десерти

Слатки залаци: Брз колач од портокал

Колач кој ќе ве воодушеви со освежувачкиот вкус на портокал. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:10 „убијци“ на вишокот калорииДиетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? […]

Препораки

Секојдневно пијте барем чаша сок од портокал – Ова се благодетите за телото

Секојдневно треба да пиете сок од портокал кој е многу вкусен и корисен. Има 86 проценти од препорачаната дневна доза за витамин Ц. Истата количина се внесува ако изедете две мандарини. Има 43 проценти од препорачаната доза витамин Ц. Корисни се и семките. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Десерти

Мафини со чоколадо и портокал – Брзи ресана мафини

Направете мафини со портокал и чоколадо. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете […]

Десерти

Неодолива напивка од портокал и какао

Неодолива напивка од какао и портокал – ќе ја обожавате… Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано […]

Повеќе

Направете за минути: Миризлива свеќа од портокал и маслиново масло (Видео)

Во само неколку потези ќе добиете вистинска мирисна свеќа. Потребни ви се еден портокал и малку маслиново масло. Од преполовениот портокал извадете го плодот, со тоа што ќе водите сметка да петелката остане неоштетена. Таа ќе послужи како фитил. Во истиот дел од кората ставете маслиново масло и со него […]

Десерти

Торта од кора од портокал

Неодолив вкус на портокал… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Десерти

Прелив од портокал со рикота сирење

Неодолив прелив за вкусни десерти… Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко […]

Десерти

Неодолив десерт: Куглоф со портокал

Неодолив куглоф со портокал… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Посна обланда со портокал: Вкус кој не се заборава

Обланда со портокал идеална за посните денови… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за […]

Препораки

Кората од портокал може да се искористи на многу начини – вака помага

Кората од портокал е навистина корисна, за здравјето но и за целото тело и за домаќинството. Ако имате непријатен мирис по собите ставете кора од портокал за убаво да мириса. Ставете ја на радијаторите или во печка ако имате и така ќе се почувствува миризбата. Ако ја консумирате го штити […]