Tag: пита

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

Најдобар рецепт за вртена пита

Вртената пита е специјалитет кој сите го обожаваат. Доволно е само да ја погледнеш фотографијата и колку и да си најаден ти се отвора апетит 🙂 Еве го Gotvi.mk рецептот: На здравје! Фото: Ресторан Амор – Кочани

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

К’тмер со праз

Уште еден превкусен рецепт за к’тмер (пита) кој со нас го сподели Јелица. Овојпат, тој е филуван со праз. Еве го рецептот: Ако се храните вегетаријански ставете само праз, без урда. Исто така, во тој случај, не користете ниту јајце. Кликни тука за рецепт за К’тмер со спанаќ и урда Кликни […]

Главни јадења, Предјадења

К’тмер со спанаќ и урда

К’тмерот (пита) е многу вкусен македонски деликатес кој по избор можете да го направите со спанаќ, зелка или праз… Уште еден превкусен специјалитет на Јелица! Еве го нејзиниот рецепт: Кликни тука за рецепт за К’тмер со праз Кликни тука за линк до рецепти за буденици Готви со љубов и уживај во […]

Предјадења

Брза пита

Зорица ни откри рецепт за брза пита која можете да ја направите буквално по ваш вкус. И што е најважно, во зависност од состојките секогаш ќе ја приготвувате различно 🙂 Превкусно! Готви со љубов.

Предјадења

Пита со спанаќ

Оваа е пита е лесна за подготовка, но е вкусна исто како сукана пита. Уживајте во вкусот на домашна пита по рецепт на Зорица.   Оставете го квасецот да стаса со малку шеќер и брашно. Потоа во него се додаваат маслото, млекото или водата, јајцата и брашното за да се […]

Главни јадења, Предјадења

Буденик со урда и рукола

Буденикот (пита) е многу вкусен специјалитет кој по избор можете да го направите со спанаќ, чварки, печурки, праз… Јелица подготвила буденик со урда и рукола. Еве го рецептот кој ни го прати: Готви со љубов и уживај во храната!

Главни јадења, Предјадења

Домашна пита со праз и сирење

За сите кои се љубители на пита по домашен рецепт. Нема ништо попривлечно од мирисот на тазе печена пита кој се чувствува низ целиот дом. Овој рецепт кој ни го праќа Леа е вистинско уживање. На здравје!

Посно и веге

Пита со сирење од готови кори

Питата е едно од омилените јадења во Македонија и пошироко. Секој рецепт е различен и превкусен. Gotvi.mk ви го претставува рецептот за пита од готови кори со сирење. Се готви брзо и ќе бараат од вас почесто да ја ставате на дневното мени. На здравје!

Десерти

Мафин пита со јаболка

Сосема ново доживување и вкус на традиционалната пита со јаболка. Мафин питата е неодолуво вкусна, но и одлична за сервирање на трпеза кога ќе ви дојдат гости или имате некој свечен фамилијарен ручек.   На здравје!