Tag: пире

Главни јадења

Потпечено пире – Ручек кој ќе го надмине и вкусот на пржените компири

Направете нов вкус на пире од компир чиј вкус долго ќе ви остане во уста. Еве ги состојките и начинот на подготовката: Може одозгора да го послужите со селско месо како на фотографијата. На здравје! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Компир кој стана популарен Трик за совршено печен компир Плескавици од […]

Главни јадења

Кремасто и без грутки: Компир пире со сирење и лук

Направете вкусно пире од компири, кремасто и без грутки. Следете ги точно упатствата и ќе се изненадите! Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен […]

Повеќе

Кафето наутро дополнете го со овој рецепт – Безалкохолен ликер од нескафе и тиква

Направете нешто необично за почеток на денот – Безалкохолен ликер од нескафе и тиква. Ова е рецептот: На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Губете килограми со помош на кафе Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни […]

Видео, Главни јадења

Пастирска пита по бабин рецепт (Видео)

Брза и едноставна пита со многу интересен вкус – едноставно јадење со богат вкус кој ќе ги задоволи сите гурмани. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која […]

Главни јадења, Предјадења

Ароматично пире од карфиол

Лукот на ова јадење му дава заводлива арома… Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото […]

Десерти, Посно и веге

Домашен путер од тиква готов за 20 минути: Поздрав и поубав намаз не постои (Посно)

Со зачините играјте по желба, но што и да ставите, ќе испадне фантастично! Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт […]

Tips & Tricks

Со овој трик ќе подготвите најкремаво пире – Нема да има ни грутка

Постои еден многу едноставен трик со кој ќе подготвите најкремаво и многу вкусно пире од компири. Сè што треба да направите е откако ќе ги сварите компирите во солена вода, да ги исцедите, но наместо веднаш да ги приготвите, треба да ги оставите во тенџерето во кое сте ги вареле […]

Десерти

Стар начин на подготовка на костен пире: Вкусен и здрав десерт, а готов за миг!

Највкусниот зимски десерт кој не потсеќа на минатото… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Tips & Tricks

Со години сите правиме пире, а оваа тајна не сме ја знаеле

Иако сите со години правиме пире кое е често јадење кое се наоѓа на македонската трпеза, постои еден трик кој не сте го знаеле. Имено, за да биде вкусно и меко пирето, наместо млеко, додадете му загреана слатка павлака. Навистина е префинето и вкусно. На крајот, пред сервирањето, можете да […]

Главни јадења

Запечено компир пире со лук

Ароматичен прилог кој со својот богат вкус ќе го надополни главното јадење… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може […]