Tag: пиперки

Главни јадења, Посно и веге

Полнети пиперки без месо – совршена замена за месо за постот

Направете вкусни и посни полнети пиперки во кои поради постот месото се заменува со туна и зеленчук.Ова е рецептот:       Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Полнети пиперки со сирење Брускети со печени пиперки Пиперки полнети со зелка Домашни пиперки во павлака Полнети пиперки со пилешки гради Полнети пиперки на босански […]

Повеќе, Посно и веге

Вкусен сос со пиперки – Одличен во повеќе комбинации

Сос со пиперки кој одлично оди со месо или друга комбинација по ваш избор. Вкусен и ароматичен, а се прави вака: Може да ги послужите со месо или едноставно да уживате во овој вкусен сос со леб. Нема да може да се одлучите како е повкусно 🙂 На здравје! Прочитај […]

Главни јадења

Ако сакате промена од вообичаените ручеци: Поховани пиперки со богат фил

Ако сакате промена од секојдневните оброци, имаме нешто посебно и вкусно за вас. Направете поховани пиперки со богат фил. Ова е рецептот: СОВЕТ: Ставете ги пиперките да се пржат, откако добро ќе се загрее маслото, па намалете ја малку јачината за да не изгорат. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Полнети пиперки со […]

Главни јадења

Полнети пиперки на посебен начин – Рецепт со кој наместо месо, ќе употребите сирење

Направете деликатес со пиперки и сирење, кој е лесен и со неодолив шмек. Еве го рецептот: На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Полнети пиперки со сирење Брускети со печени пиперки Пиперки полнети со зелка Домашни пиперки во павлака Полнети пиперки со пилешки гради Полнети пиперки на босански начин Полнети пиперки со […]

Главни јадења, Предјадења

Ќофте од пиперки

За предјадење или лесен оброк – подгответе вкусни ќофтиња од пиперки… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт […]

Главни јадења

Совршен ручек: Пилешко во сос од црвени печени пиперки

Пилешкото во комбинација со печени црвени пиперки е јадење кое ќе ве освои на прв залак! Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со […]

Главни јадења, Посно и веге

Полнети пиперки без месо – Сте пробале многу, но ова е многу вкусен рецепт

Направете ново и вкусно јадење за сите сетила. Полнети пиперки на нов начин. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Полнети пиперки со сирење Брускети со печени пиперки Пиперки полнети со зелка Домашни пиперки во павлака Полнети пиперки со пилешки гради Полнети пиперки на босански начин Полнети пиперки со шампињони

Главни јадења

Повкусни од оние со месо или тиквички: Највкусните плескавици се и најевтини

Направете вкусни плескавици или ќофтиња со пиперки. Многу се вкусни и брзо се прават.[ Еве го рецептот: ingredients title=”Состојки:”] 1 кг пиперки 2 јајца 3 лажици брашно 200 гр презла вегета [/ingredients] На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Плескавици со еден додаток Плескавици од пилешко и шампињони Поховани батаци Батаци во […]

Главни јадења

Јадење од пиперки по традиционален српски рецепт

Ужијевик е еден од најстарите и најпознати рецепти во српската кујна. Се подготвува во јужна Србија. Во оригиналниот рецепт се користат кромид и масно сирење, а подоцна во употреба влегуваат и варијанти со компир, пиперки, јајца и зачини. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на […]

Деликатеси

Посебен намаз од сирење и црвен пипер – Оди со секое јадење

Направете вкусен намаз од пиперки и сирење кој е навистина богат, кремав и оди одлично со секое јадење. Ова е рецептот: Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Тартар сос Ќе заборавите на болоњезе и тартар Сос-деликатес Мезе кое супер оди со тартар Домашен сос