Tag: пиво

Главни јадења, Предјадења

Солени грицки: Крцкав кекс со пиво и сусам

Пиво, сусам и крцкаво тесто се основните состојки на највкусните грицки! Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Деликатеси

Тиквички со пиво: Подобри од похованите, мезе од 3 состојки

Направете вкусни тиквички со пиво. Повеќе Готви.мк рецепти: Повкусно до секоја зимница Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт […]

Uncategorized

Изветреаното пиво не го фрлајте – ќе ви реши голем проблем дома

Ако имате кожни фотелји или кревети и столици дома, има евтин и лесен начин да блескаат без да купувате скапи средства за бришење и сјај. Се што ви треба е пиво, и тоа по можност отстојано во ладилник. Наместо да го фрлите, ставете го на крпа и пребришете ги, а […]

Десерти

Рецепт кој секогаш ќе го правите: Ванилици со пиво

Направете вкусни ванилици со пиво во вашиот дом. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега […]

Tips & Tricks

На ова не сте се сетиле: Оризот ќе има псоебен вкус ако му го додадете ова

Ако сакате оризот да има посебен и деликатесен вкус додека го варите, употребете мал и лесен трик. Имено, во водата во која го варите оризот ставете и малку пиво. Верувајте вкусот ќе биде посебен. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со […]

Tips & Tricks

Избркајте ги осите од храната – ќе јадете на раат со овој трик

Ако сакате да седнете и да јадете без да ви се плеткаат оси до вас, се што ви треба е верувале или не, пиво. Верувајте тие ќе се навртат на пивото, а не на храната. Исто така, ова е супер трик за кога правите скара, па ставете си чаша пиво […]

Tips & Tricks

Тавите ќе блеснат без да давате пари за скапи сјаеви – има трик од кујната

Пивото не служи само за уживање, пиење и пријатели, како и добар провод, туку и за домаќинството и да ни ја олесни работата. Имено, со пиво можете да ги исполирате бакарните шерпи дома без мака. Натопете крпа во пиво и полирајте. Навистина ќе блескаат. Повеќе на Готви.мк: Исчистет го шпоретот […]

Tips & Tricks, Видео

Хмељот во пивото виновник за „машки гради“

Сите знаеме за терминот „пивски стомак“, но ако сакате да испиете ладно пиво со момците, тоа на вашето тело би можело да се одрази и поинаку. Имено, пивото со хмељ може да допринесе во развој на машки гради – или гинекомастија, како што таа појава се нарекува. Како што пишува […]

Предјадења

Мезе за пиво, викенд и пријатели: Похован кашкавал

Направете највкусен похован кашкавал, нешто што го сакаат сите генерации. Се сече кашкавалот на парчиња, се става прво во брашно, во јајца изматени и во презла. Се пржи на добро загреано масло. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Гибаница на шумадиски начин Преку 20 мафини од една смеса Бургер погачи Топли пирошки […]

Tips & Tricks

Вака пивото ќе ја изгуби горчината – трик совршен за со пријатели и мезе

Сите уживаме во ладно пиво, но понекогаш знае да горчи премногу. Пивото ќе ја изгуби својата горчина со еден мал трик од кујната. Ако во чашата ладно пиво ставите резне лимон, па го оставите неколку минути, ќе ја собере целата горчина. Лимонот не го вадете додека го пиете пивото. Прочитај […]