Tag: печени

Предјадења

Вратете се во детството: Печени кришки со кисело млеко и кашкавал

Направете вкусни пржени лепчиња со кашкавал и кисело млеко. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта […]

Tips & Tricks

Внимавајте на ова – Важна „цака” за убав пандишпан или кора за торта

Сите сакаме убаво испечена кора за торта, а за тоа треба да знаете цака. Секогаш внимателно делете го јајцето односно белката од жолчката. И најмала трага жолчка во белката нема да овозможи добро да се измати и да имате убава кора. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 […]

Tips & Tricks

Крцкаат од надвор, меки внатре – Трик за совршено печени компири

За компирите кои ги печете да бидат крцкави употребете мал трик. Пред печење 20 минути нека стојат во солена вода. Така ќе се испечат побрзо и ќе станат крцкави горе. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот […]

Предјадења

Викенд појадок кој сите ќе ги разбуди: Посебни и меки лепчиња со јајца

Вкусен појадок кој брзо се прави. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти:Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешкоМногу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста […]

Tips & Tricks

Испечете костени во рерна – Лесно и брзо а вкусот незаменлив

Сите сакаме печени костени кои имаат совршена арома и вкус. Може да ги испечете и во рерна и да си ја олесните работата. Земете костени и со нож засечете ги за лушпата убаво д аим се отвори и кога ќе се печат топлината да навлезе убаво во нив. Ставете ги […]

Десерти

Мирисот на есента: Печени дуњи – Повкусни и од слатко од дуњи

Направете вкусни печени дуњи. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука  

Препораки

Не се трујте со апчиња и сирупи – Ако ве боли грло изедете печени јаболки

Печените јаболка освен што се вкусни и ароматични, помагаат и за настинка, грип и болно грло. Три печени јаболки кои ќе ги изедете една по друга, помагаат за болка во грлото. Додека се печат се создаваат пособни ензими и соединенија и со сите биоактивни материи му се помага на телото […]

Предјадења

Печени кришки за 10 минути

Направете вкусни сендивичи во рерна за минута. Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која […]

Pastes, Tips & Tricks

Колку долго се печат макарони во рерна – За совршен вкус

Макароните во рерна со или без сос сите ги сакаат, а за да бидат совршени има точно време колку се печат. Се варат во солена вода 5-7 минути, а потоа се печат од 15 до 25 минути на 180 степени во зависност од вашата рерна. Ќе бидат совршени ако растопите […]

Предјадења

Печени кришки со богат фил – појадок „набрзинка”

Направете вкусни печени кришки со богат фил.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб