Tag: павлака

Meat, Главни јадења

Брз ручек и за викенд и по работа: Пилешко во павлака

Направете вкусен ручек, пилешко во павлака. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Салати

Ако во здодеа од Руска, Француска и Пилешка: Салата со сусам и павлака

Направете брза сусам салата.   Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути ВИДЕО: Трикови за печење […]

Главни јадења, Салати

Пиперки во павлака – Деликатес кој служи и како оброк и како салата

Направете оброк салата, пиперки во павлака. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат 5 природни маски за лице против акни Природен рецепт кој го лечи болното грло Кои чаеви помагаат при слабеење? […]

Главни јадења

Три пати повкусен од обичниот – Прелив за мусака со павлака и маргарин

Сите сакаме вкусна мусака, а за неа постои еден додаток кој не е традиционалниот прелив, но ја прави совршена. Ви требаат павлака и маргарин. Преку мусаката се става дебел слој изматена павлака, со сосема малку кисело млеко, 1-2 лажици, а горе се ставаат неколку парчиња маргарин. Се враќа во рерна […]

Главни јадења

Ручек без месо: Печени пиперки со лук и павлака

Вкусен ручек без месо… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете природен освежувач […]

Главни јадења, Деликатеси

Ручек за половина час по работа – Компир-Деликатес

Ако и вие имавте напорен работен ден и немате многу време за готвење, ова е рецепт за вас.   Повеќе на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете […]

Tips & Tricks, Главни јадења

Цел живот погрешно сме приготвувале јајца на око: Во таввта не треба да ставаме ни путер, ни масло

Вообичаено е да пред пржење јајца во тава ставате малку масло или путер. Но, за јајцата да бидат совршени не ви треба ни едното ни другото. Пред се, во тавата потребно е да ставите густа павлака за готвење. Она што е интересно е што јајцата на око треба да почнете […]

Tips & Tricks

Како правилно се чува павлаката – Има супер трик

Ако сакате павлаката подолго да биде свежа и да издржи во ладилник има мал трик. Можеби звучи чудно ова правило, но павлаката треба да се чува во ладилникот превртена наопаку додека не се отвори. Така ќе биде двојно повеќе и подолго свежа. Пробајте го трикот следниот пат кога ќе купите […]

Главни јадења

Поховани тиквици со павлака

Доколку немате идеја за вкусен и брз ручек, ова е идеален рецепт за вас. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива […]

Главни јадења

Сос со павлака – Повкусен од бешамел и болоњезе

Ако ви здодеа од вообичаените сосови , тогаш време е да влезете во кујната и да направите нешто ново и вкусно. Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет Посно: Палачинки без зејтин […]