Tag: оцет

Tips & Tricks

Нема веќе да видите дамки и каменец на славините – ви треба најевтината намирница

Ако мака мачите со каменецот на славините дома, има евтино решение од кујната. Земете крпа и намокрете ја со оцет, па пребришете. Вака се ќе блеска, а решението е евтино. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета […]

Tips & Tricks

Трик за најмека и највкусна риба – само додадете го ова

Рибата која се крчка ќе биде повкусна со еден трик од кујната. Во водата ставете шолјичка млеко или малку оцет со лимонов сок. Месото ќе биде вкусно и меко. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Совршен рецепт за риба деликатес Риба во сос од сенф ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и […]

Tips & Tricks

Избелете ги забите со намирница од кујната – нема да имате ни каменец

Ако сакате да имате бели заби без да одите на стоматолог, се што ви треба е намирница од кујната. Плакнете ги забите со јаболков оцет, но не претерувајте. Тој го раствора каменецот и ги прави забите светли. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да ја отстраните бојата за коса која не ви […]

Tips & Tricks, Видео

Измешал сода бикарбона, оцет и вода: Генијален трик кој му го олеснил животот (Видео)

Од само три состојки направете совршен препарат за чистење на рерна. Со помош на ова средство шпоретот ќе биде како нов, и тоа без мака. Потребни ви се само вода, сода бикарбона и малку оцет. Измешајте ги состојките како што е прикажано во видеото и исчистете ја рерната, веднаш ќе […]

Meat

Трик со кој месото нема никогаш да биде жилаво и тврдо – само додадете го ова

Ако сакате кога подготвувате црвено месо, тоа да биде сочно, а не жилаво, употребете мал трик во кујната. Иако има маринади за месо, сепак ставете во месото малку јаболков оцет. Тој дава мекост, па така месото ќе биде убаво, сочно и меко, а не тврдо и жилаво.   Повеќе вести […]

Tips & Tricks, Главни јадења

Само додадете ја оваа состојка вкусете ја најдобрата супа на светот

Есента и студените денови се совршено време за подготовка на пилешка супа. Не само што пилешката супа е вкусна, туку е и добра по нашето здравје, а овој трик ќе ја направи уште подобра. Било да правите супа од свежи состојки, или од она што ви останало во фрижидер, една […]

Tips & Tricks, Видео

Магична течност: Отстранува нечистотија и непријатни мириси, а ја има во секоја кујна (Видео)

Неприкосновено средство кое чисти речиси сè е оцетот. Било да сте тргнале во борба против тврдокорни маснотии, чистење на фрижидерот или пак чистење запуштени машини за миење, оцетот е нешто што секогаш треба да го имате при рака. Најчесто се меша со вода, а исклучително моќна реакција има и кога […]

Tips & Tricks

Оставете го ова во шолјата преку ноќ – утредента ќе биде како нова

Ако сакате да ја исчистите темелно вашата ВЦ школка, тогаш ви требаат само две моќни состојки. Ставете оцет и сода бикарбона пред спиење и оставете ги преку ноќ. Вака ќе ги елиминираат сите бактерии и лоши наслаги, а утредента само пуштете вода и изрибајте со детергент. Ова ќе даде и […]

Tips & Tricks

Вака најлесно ќе блесне машината за миење садови – ви треба најевтината намирница

Ако сакате да ја исчистите вашата машина за перење садови, се што ви треба е оцет. Наместо течност за сјај користете оцет кој го разредува каменецот и прави машината да блеска. Ако е претерано запуштена и тој може да се затне од каменецот, затоа добро проценете и внимавајте. Повеќе на […]

Препораки

Еликсир во чаша: Денот нека ви започне со ѓумбир и јаболков оцет

Замена за нездравите, засладени и газирани пијалоци, здраво и вкусно. Се става се во блендер и се пие. Помага за здравје на цело тело. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса […]