Tag: оцет

Tips & Tricks

Ќе ги растопи маснотиите и ќе ги впие лошите мириси – исчистете ја микробрановата без мака

Микробрановата печка е навистна корисна и практична, но и таа собира многу маснотии, бактерии и нечистотии кои редовно треба да се чистат. Ставете пола шолја оцет и пола шолја сода во сад, ставете го на средина на микрото и пуштете го пола минути да работи. Ќе ги растопи маснотиите и […]

Tips & Tricks

Нема веќе да видите каменец во кујна или тоалет – ова е помоќно од средство а чини 20 денари

Можеби на прв поглед ви се чини дека не е возможно и дека ќе остави лош мирис, но оцетот е многу погоден и помага за да исчистите се темелно дома. Идеален е за чистење на каменец, па ако ставите пола лажица оцет и пола литро вода да извријат, и ги […]

Tips & Tricks

Решение за најголемиот проблем и во лето и во зима – спасот е дома, нема веќе да се срамиме

Смрдливите нозе се голем проблем за сите нас, но сепак постојат природни решенија и за оваа мака. Имено, потребни ви се топла вода, јаболков оцет и сода бикарбона. Се става во леген јаболков оцет, па се ставаат нозете 20 минути. Се сушат, па се ставаат во вода уште 20 минути, […]

Tips & Tricks

За бели заби – никој нема да поверува дека не сте биле на стоматолог

Оцетот е една од најкористените намирници, има бројни лековити својства, и многу помага за различни состојби. Се смета и за најефикасното средство за избелување заби, ја остава устата без бактерии, и забите бели како бисери. Секогаш разредете јаболков оцет со вода, па исплакнете ја устата вака секое утро. Забите ќе […]

Препораки

Измешајте јаболков оцет и мед – телото ќе се препороди, вака помагаат

Јаболковиот оцет се користи за превенција од повеќе болести, а ако се помеша со мед има уште помоќни дејства, бидејќи е познато колку е здрав медот. Ви требаат 2 лажици јаболков оцет, 2 лажици мед и 2 децилитри вода. Се меша се, се пие и помага за хроничен умор, за […]

Повеќе

Чудесна напивка: Еве зошто треба да пиете оцет

Јаболковиот оцет веќе со години се споменува како чудесна напивка. Иако вкусот е јак и интензивен, јаболковиот оцет донесува многу корист за здравјето, па добро е да го вклучите во својата дневна рутина. Ова е само дел од листата ефекти кои оцетот ги има врз здравјето. Најдобра препорака е да […]

Tips & Tricks

Мувлата од кадата и околу неа ќе ја снема – решението чини 20 денари

Мувлата е голем проблем во секое домаќинство и секој барем еднаш мачел мака со ова.Сепак, за среќа постојат природни решенија од кујната, кои помагаат мувлата да ја снема. Ако имате мувла на кадата и околу неа, се што треба да направите е да ги испрскате местата кои се зафатени, со […]

Tips & Tricks

Светнете ја скарата по Први мај: Без напор ќе биде како нова за 2 минути

Ова е супер и лесен трик кој многу ќе ви се најде по Први Мај, кога сите уживавме во скара и добро друштво. По забавата, дружењето и скарата, најтежок дел е чистењето на истата. Направете си средство за чистење на скарата. Ви требаат црвен кромид и оцет. Електричната скара може да […]

Tips & Tricks

Домашно евтино средство за чистење на под – Вака нема да се оштети со години

Сите знаеме колку паркетот и ламинатот брзо се оштетуваат, па затоа треба правилно да се чистат и да се внимава многу на нив.Имено, треба да се одвикнете од тоа со високи потпетици да одите по дрвените подови, бидејќи така најмногу се оштетуваат. Идеалната температура за дрвени подови е 15-26 степени […]

Tips & Tricks

Стариот дрвен мебел ќе блесне – Со две состојки старото ќе биде како ново

Постои лесен и евтин начин да го обновите вашиот дрвен мебел дома.Сите знаеме дека дрвениот мебел со текот на времето избледува и има гребнатини или дамки, а овој трик кој ќе го направите ако влезете во кујна, многу помага. Се што ви треба е 3/4 шолји масло и 1/4 шолји […]