Tag: ориз

Видео, Главни јадења

Ризи бизи: Лесен ручек за летните денови

Не морате секој ден да јадете месо. Овој ручек е совршен за чистење на организмот. Пробајте го! Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од […]

Десерти

Сутлијаш со цимет

Неодолив десерт од ориз и млеко. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече […]

Tips & Tricks

Оризот секогаш варете го со капак – Трикови за вкусен ручек

Ова е трик за супер сварен ориз. Секогаш варете го со капак, а откако ќе се свари нека отстои 10 минути. Така ќе има свиленкаста текстура. Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани […]

Tips & Tricks

Оризот ќе набабри и ќе има супер вкус – Додадете го ова кога го варите

Кога варите ориз, ако сакате да биде побогата чинијата и да има арома, употребете мал трик. Се што ви треба е кога го варите оризот да ставите лажица лимонов сок. Се става лажица на литар вода. Вака зрната ќе бидат понабабрени и повкусни. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Главни јадења

Ориз и компири од рерна

Одлична комбинација. Малку крцкава, малку сочна… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Главни јадења

Рижото со леблебија

Вкусно јадење од ориз и леблебија. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се […]

Главни јадења

Вкусен ручек: Телешко рижото

Прилично брзо подгответе вкусен ручек од месо и ориз. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Главни јадења

Брзо и вкусно: Рижото со пршута и грав

Брзо и вкусно јадење од ориз… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се […]

Главни јадења

Одлично рижото со коприва и лук

Вкусно рижото од коприва и лук… Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Повеќе

Велигденски јајца со ориз – Нема неред, мачење и офарбани прсти

Офарбајте велигденски јајца со помош на ориз. Потребен ви е долг ориз кој го има по маркетите, течна боја за јајца или во гел, округол пластичен сад и ракавици. За секоја боја се користи посебен сад. Се комбинираат и по две бои. Се става во две лажици долг ориз, никако […]