Tag: овошје

Десерти

Здрав десерт: Салама од смокви

Здрав и вкусен десерт… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Препораки

Вака правилно се суши овошје за чај – напитокот за зимата

Нема ништо подобро од чај од сушено овошје.Кората од овошјето ги задржува сите витамини и мириси при сушење, има природен облик и е супер додаток. Важно е пред сушење добро да се измие, да се излупи што поситно. Се суши на собна температура, па во загреана печка. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Никогаш не го правете ова со овошјето – станува легло на бактерии

Неизмиеното овошје е штетно и опасно да се сече или лупи на даска за сечење во кујната. Пестицидите од него и бактериите се пренесуваат на даската и на работната површина, па потоа се штетни по нас. Ги заразуваат и деловите на исчистеното овошје, затоа секогаш прво мијте го. Повеќе рецепти […]

Десерти

Карамелизирано овошје

Едноставен и вкусен десерт… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Препораки

Никогаш не ги ставајте јаболките во сад со друго овошје – правиме голема грешка

Јаболките се вкусни и здрави, а помагаат за многу болести. Она што малкумина го знаат за нив е дека тие испуштаат етилен со кој кога стојат во сад со други овошја, тие побрзо скапуваат. Бананите побрзо црнеат до јаболки, киви, манго. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО […]

Tips & Tricks

Секој ден изедете по едно цитрусно овошје: Еве што добивате со тоа

Иако познат факт е дека на нашиот организам му е потребно овошје, се покажало дека агрумите како портокал, лимон и грејпфрут делуваат многу позитивно на нашето здравје. Нутриционистите др Сара Бруер и Џулиет Келоу тврдат дека агрумите се клучни за долготраен и здрав живот, па препорачуваат секој ден да изедеме […]

Повеќе

Ликер од мушмули: Пијалак кој го чисти црниот дроб, го снижува холестеролот и го регулира варењето

Во времето кога природата полека се спрема за зимски сон, едно овошје влегува во својата сезона. Тоа се – мушмулите. Токму сега е вистинското време за берба на ова лековито овошје. Мушмулите се полни со витамин Ц и го подигнуваат имунитетот па така не штитат од сезонски вируси. Ако сте […]

Препораки

Здравје во раскошно есенско пакување – јадете го ова овошје

Калинката е зимско овошје кое е супер да се јаде свежи, за сок или за салати и за со јогурт. Зрнцата се супер здрави, имаат витамини и антиоксиданси во себе, а помагаат да се ослободиме од токсини во телото. Во 100 грама калинка има 15 посто од дневната доза витамин […]

Препораки

Ова овошје пoстојано имајте го дома периодов – најдобро „оружје” против вируси

Овој период на вируси и настинки со наглата промена на времето, ви требаат многу витамини за да имате имунитет. Наместо да се труете со лекови, јадете многу цитрусно ововје. Цитрусите го забрзуваат метаболизмот, полни се витамини особено витамин Ц, создаваат имунитет, штитат од рип и настинки. Јадете портокали, мандарини, грејпфрут, […]

Препораки

Го штитат срцето, намалуваат притисок и го регулираат стомакот – јадете ги често

Сливите се многу вкусни и здрави, а се еден од симболите на есента, особено слаткото од нив. Помагаат така што го штитат срцето, намалуваат крвен притисок и штитат од удар. Помагаат за полесно варење на храната и плеснување, како и за да се намали шеќерот во крвта. Само 3-4 сливи […]