Tag: овошје

Препораки

Го создава хормонот на среќата – Јадете го ова овошје во зима

Калинката е овошје кое често треба да се јаде, особено во зима. Калинката има многу витамини и помага за здравјето на срцето и крвотокот на телото. Го јакне и имунитетот и помага да бидеме расположени. Го создава хормонот на среќата. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Видео, Десерти

Печени полнети крофни со овошје (Видео рецепт)

Десерт кој ќе го обожавате! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја […]

Десерти

Освежувачко смути за секој ден

Вкусно и освежувачко смути од вишни и бадеми. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна […]

Препораки

Го штитат срцето – Овие овошје и зеленчук спречуваат срцев удар

Белото овошје и зеленчук многу ни помагаат и треба често да се на нашето мени. Научниците дошле до откритие дека тие спречуваат срцев удар, како и тешки болести, срцев и мозочен удар. Затоа, јадете често бело грозје, карфиол, лук. Јадете и целер, трупка, грав. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Видео, Десерти

Сладок куглоф со кандирано овошје: Не постои колач кој побрзо се прави

Кога еднаш ќе го пробате, постојано ќе го правите! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш […]

Препораки

Спречува песок и камен во бубрегот – Овошје кое е лек за бубрезите

Лимонот е многу здрав и корисен и помага особено за проблеми со бубрезите. Цитрусната киселина спречува камен и песок во бубрезите, и го стимулира цревниот канал. Спречува констипација односно затвор. Така и се забрзува метаболизмот, па затоа користете лимон често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи […]

Десерти

Лесен, но вкусен овошен доручек

Брзо и едноставно подгответе здрав овошен доручек… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено […]

Десерти

Брзи и неодоливи мафини со овошје

Едноставни и брзи овошни мафини кои ќе ги обожавате! Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во […]

Препораки

Храна за намалување на притисокот – Делува како апче

Овошјето многу делува на крвниот притисок и затоа ви препорачуваме природни решенија. Ако сакате да го намалите притисокот, се препорачува во текот на денот да консумирате кајсии, киви, манго, праски и диња. Јадете и лубеница, авокадо, папаја, калинка, суво грозје и грозје. Повеќе рецепти за превкусни десерти тука Рецепт за […]

Препораки

За тело без сало – Овошје кое топи килограми + многу е вкусно

За совршено тело без сало ви треба вкусно цитрусно и шумско овошје. Според истражувања спроведени во Аризона, луѓето кои јадат доволно витамин Ц, и доста овошје како портокал, мандарини, грепфрут, киви, јагоди, малини, имаат 30 посто повеќе разградени масти во телото. Витаминот Ц го поттикнува кератинот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]