Tag: овошје

Повеќе

Природен сок кој го убива уморот

Направете природен и вкусен сок во вашата кујна кој ќе ве држи будни и буквално ќе го убие вашиот умор. Повеќе вести на Gotvi.mk: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 […]

Десерти

Голема овошна торта без печење – задоволство за 10 минути

Ананас, киви, портокал, банани, цреши…не е важно што ќе одберете како овошје. Изборот е ваш, тортата ќе биде готова за 10 минути. Повеќе десерти на Готви.мк ВИДЕО: Сладолед од кокос и боровница – неодолив домашен рецепт Рецепт за брз и нискокалоричен сладолед со 3 состојки ВИДЕО: Еве како да направите […]

Препораки

Смути од авокадо за здрави летни денови

Направете чаша полна витамини и здравје за вас и најмилите. Повеќе вести на Готви.мк Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Портокалово смути – за да бидете активни цел ден Смути од лубеница за почеток на […]

Tips & Tricks, Посно и веге

Имате несоница – Еве кое овошје треба да го јадете

Ова овошје помага при дијабетес, регулирање на тежината, превенција од рак, нарушувања со дигестивниот систем и други болести. Цитронот е само уште едно од низата овошја кои го штитат нашето здравје. Без разлика дали се работи за црвен или жолт цитрон, и двата вида се богати со витамини А, Ц, […]

Повеќе

За ова дејство на лубеницата не сте знаеле (видео)

Иако многумина од нас уживаат во јадењето на лубеница во летниот период за разладување, погледнете 9 причини зошто треба да јадете парче лубеница секој ден: Постојат најмалку 9 одлични причини. На здравје лубеница! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сите ќе се прашуваат како ви успеало: Направете торта од лубеница Прочитајте колку […]

Десерти

Розово задоволство – направете милк шејк

Направете милк шејк од јагоди кој има неодолив вкус. Во домот ќе имате чаша полна уживање. Поврзани вести на Gotvi.mk: Слатко од јагоди – се прави сега, а се јаде цела година Брз рецепт за чоколадни јагоди Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Препораки

Јапонски јаболка за подобар имунитет

Јапонските јаболка ги има на зелените пазари низ Македонија, а нивното дејство врз организмот е повеќе од благотворно.Тие содржат растителни влакна и фруктоза поради која се препорачуваат на дијабетичари и лица кои имаат проблеми со холестеролот. Јапонските јаболка се овошје кое спречува кардиоваскуларни заболувања, а воедно го штитат нашиот организам […]

Препораки

Брусницата како лек – помага за сите видови инфекции

Сокот од брусница изобилува со здравје и витамини. Тоа е напивка со безброј добивки за нашето здравје.Брусницата го намалува холестеролот, ни помага да бидеме во топ форма што особено ни е важно за летниот период, а помага и при секаков вид инфекции во телото. Исто така, брусницата е важна и […]

Повеќе

Егзотика во чаша: Пина колада од вашата кујна

Направете егзотичен пијалок кој е хит во сите кафулиња и ресторани наменет за 18+ возраст. Поврзани вести на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое […]

Препораки

Малку калории, многу здравје: Мангото е богат извор на витамини

Мангото е навистина здраво и корисно да се консумира во летниот период. Има 128 калории, но двојно повеќе витамини кои го чуваат нашето здравје. Содржи витамин Ц, витамин А и калиум, кои ни даваат здравје и енергија. Добар е за видот, при менструалните тегоби, за бремените жени и при тешки […]