Tag: овошје

Tips & Tricks

Ослабете со овошје – Ова нека се најде на вашето мени!

Секојдневни се борбите со вишокот килограми, а во нив добар сојузник е овошјето. Како што пишува RunHealthyLifestyle, нутриционистите сметаат, ако во редовната исхрана ги вклучите овие пет овошја, резултатите ќе бидат брзо видливи. На вашето мени нека се најдат: Авокадо Авокадото содржи големи количини омега-9 масни киселини, кои го забрзуваат […]

Забава

ФОТО: Елизабет Харли го покажа својот омилен десерт

Сексапилната британска актерка Елизабет Харли изгледа одлично и на 51годишна возраст. Во меѓувреме, Харли на својот Инстаграм профил го објави својот омилен десерт – тар со овошје. Сепак, таа не го готви сама, туку го нарачува 🙂 What a heavenly fruit tart. Ordered from my local Bromsberrow Village Shop #countrylife […]

Посно и веге, Предјадења, Салати

Овошна енергија за работа – Одличен рецепт за сезонска овошна салата

За сите оние кои сакаат работните обврски да ги завршат со полна енергија во текот на целиот работен ден, оваа овошна и енергетска салата е идеална за вас. Едноставна е и вкусна, а можете да ја направите лесно кога и да посакате. За оваа енергетска салата потребно ви е: Овошјето […]

Забава

ВИДЕО: Му фрли овошје на мајмунот во Зоолошка – Еве како тој му врати

Едно момче му фрли овошје на мајмунот во Зоолошката градина. Погледнете што се случи потоа. Видеото е снимено во Русија: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење Едноставен трик со кој ќе […]

Предјадења

Француски тост за почеток на денот

Направете вкусен француски тост и почнете го денот сити и полни со енергија. Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк Сигурно не сте слушнале за овој рецепт но ќе ви стане омилен: Поховани банани Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Мафини од банани Напиток кој заменува 100 […]

Повеќе

(ВИДЕО) По невремето и поплавите: Какво овошје и зеленчук ќе се најде на пазарите?

Многу мал дел од поплавените земјоделски површини кои настрадаа во невремето кое го зафати скопскиот регион пред две недели ќе бидат подготвени за есенските земјоделски работи. Се очекува првите примероци за анализа од поплавените ниви да бидат земени неделава. Професорката на факултетот за земјоделски науки Татјана Миткова, објаснува дека одделни […]

Препораки

Мангото е извор на здравје и енергија

Мангото не е овошје кое е многу застапено кај нас, но сепак го има во поголемите маркети. Има многу малку калории и делува благотворно на телото, па затоа, кога и да сте во можност, освежете се со овој егзотичен вкус.Мангото го зајакнува имунитетот, има многу витамин Ц, штити од настинки […]

Десерти

Егзотичен сладолед куп – совршенство во чаша

Летото е време за сладолед, а овој пат имате можност да направите супер леден вкус со егзотично овошје. Поврзани вести на Готви.мк: Скапо ви е 20 денари за топче? Погледнете ја цената на овој сладолед Урнебесно: Реакцијата на мало дете кое прв пат пробува сланина (видео) ВИДЕО: Сладолед од кокос […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Неверојатни трикови со овошје – лето полно здравје и забава

Летото е период од годината кога сите консумираме многу овошје и овошни сокови за да се разладиме од горештините, no и да изгледаме добро на плажа. Ви нудиме неколку трикови со овошје кои ќе ви помогнат во кујната.Погледнете го видеото во продолжение и сè ќе ви стане јасно. Поврзани вести […]

Tips & Tricks

ВИДЕО: Послужете најубави јаболка – декорација готова за миг

Направете вкусот на јаболката да остане запаметен. Подгответе супер-декорирани јаболка од кои застанува здивот.Во видеото погледнете што треба да направите. Повеќе вести на Готви.мк Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: […]