Tag: овошје

Видео, Десерти

Вкусен десерт за 15 минути: Овошна торта со боровници (Видео рецепт)

Многу вкусна и освежувачка торта со боровници. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула […]

Препораки

Грешка која ја правиме по ручек – Создава киселини, гасови и надуеност

По јадењето голема грешка е веднаш да јадете овошје, иако сите тоа го правиме често. Ако јадете овошје, стомакот се полни со повеќе воздух, и ќе имате киселини, а ќе бидете и надуени. Секогаш јадете или еден час пред или час по јадењето. Повеќе на Gotvi.mk: ВИДЕО: Шеф Марк де Јонг […]

Препораки

Го создава хормонот на среќата – Јадете го ова овошје во зима

Калинката е овошје кое често треба да се јаде, особено во зима. Калинката има многу витамини и помага за здравјето на срцето и крвотокот на телото. Го јакне и имунитетот и помага да бидеме расположени. Го создава хормонот на среќата. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Видео, Десерти

Печени полнети крофни со овошје (Видео рецепт)

Десерт кој ќе го обожавате! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја […]

Десерти

Освежувачко смути за секој ден

Вкусно и освежувачко смути од вишни и бадеми. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна […]

Препораки

Го штитат срцето – Овие овошје и зеленчук спречуваат срцев удар

Белото овошје и зеленчук многу ни помагаат и треба често да се на нашето мени. Научниците дошле до откритие дека тие спречуваат срцев удар, како и тешки болести, срцев и мозочен удар. Затоа, јадете често бело грозје, карфиол, лук. Јадете и целер, трупка, грав. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Видео, Десерти

Сладок куглоф со кандирано овошје: Не постои колач кој побрзо се прави

Кога еднаш ќе го пробате, постојано ќе го правите! Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш […]

Препораки

Спречува песок и камен во бубрегот – Овошје кое е лек за бубрезите

Лимонот е многу здрав и корисен и помага особено за проблеми со бубрезите. Цитрусната киселина спречува камен и песок во бубрезите, и го стимулира цревниот канал. Спречува констипација односно затвор. Така и се забрзува метаболизмот, па затоа користете лимон често. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи […]

Десерти

Лесен, но вкусен овошен доручек

Брзо и едноставно подгответе здрав овошен доручек… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено […]

Десерти

Брзи и неодоливи мафини со овошје

Едноставни и брзи овошни мафини кои ќе ги обожавате! Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во […]