Tag: нечистотија

Tips & Tricks

Сомелете лушпи од јајца и ставете ги во одводот – ќе решите голем проблем

Наместо да ги фрлате лушпите од јајца, искористете ги да си помогнете во кујната. Ако измелите неколку и ги пуштите во одвод, потоа пуштите млаз вода, ќе се тргнат сите нечистотии. Пробајте делува. Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб […]

Tips & Tricks

Компирот не е само за јадење: Влезете во тоалет и решете си огромна мака

Можеби не сте знаеле, но компирот освен за готвење, има голема намена во кујната и за други нешта и многу помага. Ако исечете сиров компир и со него исрибате површина со рѓа, киселината која ја има во него ќе ја растопи и потоа може да ја тргнете со компировата кора. […]

Tips & Tricks

Алиштата ќе мирисаат свежо – Ги елиминира бигорот и нечистотијата од машината

Дали некогаш ви се случило да ги извадите алиштата од машината за перење, но тие да не ви мирисаат доволно свежо. Најчесто причината за тоа поради нечистотијата и каменецот во машината? Ова сигурно на сите ни се случило барем еднаш, но постои решение и за овој проблем. Ви требаат две […]

Tips & Tricks, Повеќе

Исчистете ги мувлата и нечистотијата од машината за алишта – Лекот чини 5 денари

Има лесен начин да ја исчистите машината од нечистотии, каменец и мувла. Ви требаат средство за чистење, сунѓер, ракавици за заштита и 25 грама лимонтус. Прво исчистете ја внатрешноста кај гумата на вратата со салфета, за да се упие влагата. Потоа ставете било какво течно средство за чистење на гумата […]

Tips & Tricks

За кујната да блеска: Решете се од бигорот и масните наслаги со еден трик

Сите мака мачиме со бигорот и каменецот во кујната. Се собира насекаде и во најпотребните препарати за нас. Еве како најлесно да го исчистите и да го решите проблемот.Ако имате скара која е валкана, се што ви треба е алуминиумска фолија пред печењето. Така нема да имате мака со чистење. […]

Tips & Tricks

ДОКТОР ОТКРИ ГЕНИЈАЛЕН ТРИК: Против најголемиот проблем со една намирница од кујната

Иако повеќето луѓе знаат дека стапчињата за чистење уши се всушност само продолжение на проблемот и само ја туркаат нечистотијата навнатре, поради што и лекарите не ги препорачуваат, сепак сите ги користиме бидејќи не постои друг начин да го решиме овој проблем.Докторот Дејвид Џил најде решение и тоа во една […]