Tag: нега

Препораки

Најевтината намирница го забрзува растот на косата

Ако сакате косата брзо да ви порасне има мал трик со најевтината намирница. Измешајте сода и вода во сооедное еден спрема три. Ако имате долга коса ви требаат три лажици сода со 9 вода. Нека делува смесата на сува или влажна коса и исплакнете по три минути. Го забрзува растот. […]

Повеќе

Најевтината намирница го чува лицето од акни и митесери

Наместо да давате пари за скапи препарати за кожа, ви треба евтината намирница која е и многу моќна, а тоа е содата. Земете сода со малку вода и тријте го измиеното лице.Ќе ги отстрани сите нечистотоо, митесери и кожата ќе биде блескава кога ќе исплакнете, и помалку подложна на акни […]

Повеќе

Не е само за оброци – Маслиновото масло решава голем проблем

Маслиновото масло е многу здраво и корисно, а со него се решава и голем козмтички проблем. Измијте го лицето убаво со вода, ставете маслиново масло и измасирајте го лицето, па откако кожата ќе впие, измијте. Кожата ќе биде сјајна и убава. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Повеќе

Зеленчук кој се бори со акни и брчки – Веќе не ви требаат скапи креми

Спанаќот е намирница која често се препорачува за јадење, вкусна е и здрава и има многу железо во себе. Спанаќот има витамини и минерали кои го успоруваат стареењето на кожата и помагаат да изгледаме помладо. Има витамини Ц и бета каротен, лутеин и киселина која помага кожата да биде мека, […]

Повеќе

За здрава и сјајна коса – Ставете ја оваа природна маска

Кокосовото масло може да послужи за нега и убавина, освен за здравје и исхрана. Тој е серум за косата, ја потхранува, ја прави бујна и ја скротува. Ставете на темето, нека отстои па измијте. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Повеќе

Ставете ја оваа маска за коса – Ви требаат само 15 минути и нема веќе да отидете на фризер

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед. Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 […]

Препораки

За веѓите, негувана коса и трепките – Се што ви треба за целосна нега на телото

Рицинусовото масло е познато по омега 3 масни киселини кои помагаат за нега и убавина. Ви требаат 5 лажици рицинусово масло, кои треба да ги измешате со пет лажици кокосово масло. Се става на главата, веѓите и трепките и тие ќе растат како луди. Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и […]

Tips & Tricks

Наместо со вода и сапун, мијте го лицето со кокосово масло – Делува како магично стапче

Кокосовото масло е многу здраво и сите треба да имаме тегла дома. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки, ќе ја заштитите кожата, нема да биде сува и оштетена. Особено делува неговиот витамин Е како антиоксиданс кој ја штити […]

Tips & Tricks

Плакнете ја косата со чај – Ќе немате никаква мака со неа

Ако сакате да ја направите косата здрава и сјајна, и да ја вратите во живот, ви треба чај. Ви треба топол и незасладен чај, околу литар од било кој чај, со кој се плакне косата. Кога ќе ја измиете, откако ќе нанесете шампон и регенератор, еднаш исплакнете ја со чајот. […]

Tips & Tricks

Намирници кои не прават 10 години помлади – Јадете ги секој ден

Постојат намирници од кујната кои мнгоу помагаат да изгледа самата кожа здрава и да биде негувана. На листата на намирници со анти-ејџ ефект, што особено е корисно за жените се: Темно чоколадо Зелен чај Авокадо Домати Многу овошје и зеленчук Маслиново масло Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави […]