Tag: наутро

Препораки

На сите ни почнува денот со шолја кафе – Дали е штетно наутро?

Сите сакаме шолја топло кафе кога се будиме, а прашањето е колку е здраво да се пие на празен желудник. Кофеинот има голем ефект како стимулант, помага за борба со мигрената, но ако се внесе премногу има и негативни појави, како мачнини, проблеми со стомакот и такихардии. Кофеинот го вознемирува […]

Препораки

Пиењето кафе по будењето е огромна грешка – ова е најдоброто време за првата шолја

Сите сакаме кафе, особено првото утринско кое не буди и не расонува. Сепак, докажано е кога е најдобро да се испие првото кафе во денот, според едно истражување во Америка. Имено, се докажало дека кафето веднаш по станувањето од кревет ве прави нервозни и раздразливи, бидејќи само по себе телото […]

Препораки

Денот почнете го со ова наместо со кафе – ќе бидете сити и здрави

Наместо утринско кафе, ова е подобар предлог да се почне денот. Се што ви треба е мед. Исчистете една покрупна јаболка, ситно изрендајте ја, па ставете една лажица мед. Се убаво измешајте. Ќе бидете сити и здрави цел ден. Одамна се знае за благодетите на медот, а вака ќе бидете […]

Препораки

Пред првото утринско кафе напијте се шолја вода – ќе има промени во телото

Сите знаеме колку е водата здрава, но препорачливо е да се напиете една чаша наутро само што ќе станете од спиење. Пиењето вода на празен стомак го чува вашето дебело црево, помага за производство нова крв, како и за чистење на телото. Помага за слабеење и елиминирање токсини. Помага за […]

Препораки

Спремете се за летото: Помешајте ги овие состојки, салото на стомакот се претвара во „плочки”

Направете си вкусен сок кој верувајте салото на стомакот и на сите критични зони ги претвара во плочки на стомакот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок […]

Препораки

Житарките наутро се совршени, навечер се лоша идеја – како делуваат?

Житарките се одличен начин да се почне денот. Богати со јаглехидрати и шеќери, даваат енергија, а исто така имате цел ден пред вас, многу активности и обврски за да ги согорите. Навечер тешко се согоруваат, ќе ве направат надуени и ќе ви предизвикаат тешкотии со спиењето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Торта „Мрзлива […]

Видео, Препораки

Испијте чаша вода во 6 наутро – светот полуде по овој метод

Познато е дека водата е многу важна и дека мора да пиеме околу 2 литри на ден.Постои метод кој вели дека мора да испиете чаша вода во шест наутро, а за овој метод полудеа милиони ширум светот. Ова се благодетите:   Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Препораки

ЧАЈ МЕСТО КАФЕ: Ќе ве расони и плус многу е здрав

Овој чај пијте го наутро кога ќе станете од спиење, додека се спремате за работа. Подобар е од кафето, подобро ќе ве расони и многу е здрав.   Сварете ја смесата и пијте го ова наутро. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок […]

Препораки

Оваа билка успева во секакви услови: Лек за сите болки, пијте го ова наутро

Иако ретко кој ја споменува оваа билка, таа е здрава како дрен и дава многу бенефиции на телото.Латинското име е Семпервивум, или кај нас познат како Чувар на куќата, растение кое е неуништиво во секакви услови за живот. Оваа билка е народен лек за болка во увото, за губиток на […]

Tips & Tricks

Станете во 6 наутро и напијте се вода – резултатите ќе ве шокираат

Во шест часот наутро напијте се чаша вода. Иако можеби ви делува чудно, тоа е јапонска техника која е еликсир за здравје на телото.Водата на празен желудник, само што ќе отворите очи, помага да се смали ризикот од мигрена, грчеви, артритис, висок притисок и лошиот холестерол. Наутро напијте се 650 […]