Tag: настинка

Повеќе

Аронијата ги брка вирусите: Ја нарекуваат намирница на иднината бидејќи има исклучителни лековити својства

Сезоната на грип и настинки е во полн ек, па имунитетот е на сериозен тест. Со цел да го зајакнете, морате да работите на тоа секој ден, а еден од сојузниците е аронијата.Билката која ја нарекуваат намирница на иднината има исклучително лековита моќ. Аронијата го прочистува организмот од штетни материи […]

Препораки

Ако кивате и кашлате земете го овој лек од кујната – делува веднаш

Кога сме болни ни тече носот, но солзат очите и киваме, а тоа многу иритира. Може да се решите од растечениот нос веднаш со намирница од кујна. Земете рен, изрендајте едно лажиче од коренот и прелијте го со шолја топла вода. Ставете и мед. Измешајте и пијте до три пати […]

Повеќе

Природен лек против настинки, кашлица и воспаление на грлото (Рецепт)

Ова е стар руски лек. На половина литар пиво потребни се 4 лажици мед. Загрејте го пивото, додајте во него мед и испијте го топло, во мали голтки. Можете и да пропржете шеќер (да го карамелизирате) и прелиете со пиво, па се заедно да зготвите додека шеќерот не се растопи. […]

Препораки

Народен лек за грип, настинка и кашлица – нема да посетите лекар, делува и на деца

Направете си чај за смирување на кашлицата, за грип и вируси. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги […]

Препораки

Ова е најмоќната намирница за сезоната на грип и болести – нема да се закашлате оваа есен

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на, болки во грлото, кашлица и слично, па сите сакаме да се заштитиме од кашлање, кивање и лежење во кревет. Најмоќната намирница за овој период е лукот.Многумина знаат дека лукот е многу здрав и често го користат при подготовка […]

Видео, Препораки

Видео рецепт: За грип, настинка, кашлица и болки во крајници – лек со кој нема да се разболите на ладното

Направете го најмоќниот лек за грип и настинка како и болки во крајниците, дома.       Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од […]

Повеќе

Еве зошто треба да јадете чинија супа секој ден

Многумина од нас јадат на брзина и не посветуваат доволно време на ручекот. Супата некогаш била неизоставен дел од секој ручек. Откако ќе го прочитате овој текст повторно ќе ја вратите супата на вашата трпеза. Топлата супа за вашето тело има повеќе предности – освен што е вкусна и закрепнувачка, […]

Препораки

Температурниот шок носи многу настинки: Бидете здрави со оваа домашна смеса

Температурниот шок кој деновиве се случува во Македонија, секако влијае на здравјето. По сонцето и пролетта среде зима, сега имаме зима среде пролет.Направете си домашен напиток против настинка за минусните температури. Се меша се во блендер и се пие. Помага за ослабнат имунитет, за настинка, грип, болно грло. Прочитај повеќе […]

Препораки

Чај за кашлица и болно грло – Една шолја „на гладно срце” и побрзо ќе оздравите

Помага за болно грло, кашлица, како и болки при голтањето за време на настинка или грип. Овој чај особено ќе ви помогне во текот на есента и зимата: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај […]

Препораки

Една шолја од овој чај се бори со вирусите во зима – Болното грло побрзо поминува

Направете моќен и лековит чај кој се бори со вирусите. Идеален за во зимата која е полна настинки Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај […]