Tag: направи сам

Tips & Tricks, Видео

Направете заштитна маска за 3 секунди – потребни ви се само 2 работи

За само 3 секунди направете заштитна маска.Потребни ви се само: хартиена салфета и две гумички. Она што треба да го знаете, е дека оваа маска треба да ја менувате често. Деталите за изработка погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Tips & Tricks

Направете сами заштитна маска за само 2 минути

Еве начин како сами да направите заштитна маска од хартиени салфети за само 2 минути.Потребни ви се: хартиени салфети, гумички за тегла и селотејп. Начинот на изработка е многу едноставен и маската се прави во само неколку чекори. Погледнете го краткото видео со инструкции: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Повеќе

Освежувач на воздух кој го дезинфицира просторот

Направете сами освежувач на простор кој освен што освежува, врши и дезинфекција. Потребни ви се шолја вода, 2 лажици медицински алкојол и 15-20 капки есенцијално масло со антибактериско својство. Во шишенце со распрскувач измешајте ги сите состојки. Добро протресете и вашиот освежувач е спремен. Не заборавајте дека освежувачите само помагаат, […]

Повеќе

Направете за минути: Миризлива свеќа од портокал и маслиново масло (Видео)

Во само неколку потези ќе добиете вистинска мирисна свеќа. Потребни ви се еден портокал и малку маслиново масло. Од преполовениот портокал извадете го плодот, со тоа што ќе водите сметка да петелката остане неоштетена. Таа ќе послужи како фитил. Во истиот дел од кората ставете маслиново масло и со него […]

Tips & Tricks, Видео

ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ: Еве како да направите печка со скара од цигли! (ВИДЕО)

Ако сте љубител на скара, ова нешто морате да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења… Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна печка со скара! Повеќе вести на Готви.мк Брзо и […]

Tips & Tricks

ВЕШТИ РАЦЕ: Сплетете уникатен шал за само 30 минути!

Еден од најубавите зимски акцесоари дефинитивно е голем волнен шал. Можете да го купите секаде, во реномирани продавници или на пазар. Но, што ако ви кажеме дека ваков шал можете да сплетите за помалку од 30 минути?! Во деталното видео упатство кое следи ќе научите како за кратко време да […]

Tips & Tricks, Видео

Имате дрвени тапи од вино во домот? – неверојатно е што се може да направите

Направи сам е рубрика која цел свет ја обожава бидејќи е супер начин да се забавувате , како и да направите нешто корисно во домот.Овој пат ви покажуваме како да ги искористите дрвените тапи од вината, на корисен и креативен начин. Оној за капакот на тенџерињата при варење веќе ви […]