Tag: намирници

Tips & Tricks

Овие 3 намирници се главен непријател на целулитот

Еден од најголемите естетски проблеми кај жените е целулитот, но постои и решение! Пред летната сезона жените се загледуваат во огледало и ги забележуваат последиците од зимскиот период. Меѓутоа, вишокот килограми полесно се решава отколку целулитот. Естетски, секако, не е најдобра глетка за око. Затоа ви предлагаме својата исхрана да […]

Препораки

Храна која го зголемува либидото – јадете ги овие намирници

Либидото кај луѓето може да варира, а се е поради недостаток или вишок на одредени материи во телото. Постојат намирници кои го зголемуваат либидото и сексуалниот порив, а тоа се печурки, јајца, интегрални житарки. Ако сте пак нервозини и тоа ви пречи, консумирајте житарки и храна со влакна. Навистина помагаат. […]

Препораки

Намирници богати со вода и минерали – за здрава, сјајна и затегната кожа

Ако сакате кожата да ви блеска, се што ви е потребно е да јадете одредени намирници, богати со вода и витамини. Јадете ананас кој ја прави кожата еластична и свежа. Го подобрува варењето и колагенот. Јадете и сладок компир кој позитивно делува со својот бета каротен. Јадете и лимон кој […]

Препораки

Никако не ги подгревајте овие намирници – буквално се „отров” за телото

Постојат намирници кои никако не треба да ги подгреваме ако ни останале од ручекот, па потоа повторно ни се отворил апетит.Имено, една од тие намирници е оризот. Оризот кој се чува на собна температура откако е подготвен за јадење, брзо во себе развива штетни бактерии, а потоа  ако пак се […]

Препораки

Недостатокот на фолна киселина создава срцеви болести и неплодност – овие намирници се богати со неа

Недостатокот на фолна киселина предизвикува многу проблеми и тешки болести, па затоа треба да се внимава.Недостатокот на фолна киселина се манифестира со анемија, срцеви болести, неплодност или болести на нервниот систем. Црвените крвни зрнца стануваат абнормални и не може кислородот добро да се движи во телото. Симптоми се зуење во […]

Tips & Tricks

Ги губат витамините и сите хранливи состојки: Намирници кои не смеете да ги замрзнете

Повеќето од нас по навика во ладилник ставаме и што треба и што не треба.Некои намирници го губат и вкусот и квалитетот кога ќе се замрзнат, а тука е кромидот и лукот на оваа листа намирници. Кромидот треба да се чува во хартиена кеса, никогаш да не се става до […]

Препораки

Намирници кои се забранети пред спиење: Дебелеат, создаваат гасови и несоница

Ова се намирници кои се забранети за јадење навечер, а еве и зошто.Никако не јадете сирење, иако е вкусно, сепак е тешко за телото. Никако не пијте ни газирано бидејќи имаат овие пијалоци киселини во себе, па така ќе ви создадат проблеми со желудникот. Не јадете ни чоколадо бидејќи маснотиите […]

Повеќе

Да не бидете како „балон“: 6 намирници кои намалуваат надуеност

Надуеноста на стомакот може да биде проследена со болки. Доколку имате проблем со надуеност, овие шест намирници ефикасно ќе ги решат стомачните проблеми и непријатното чувство. Банани – калиумот во бананите го регулира задржувањето течности кое го предизвикува натриумот во храната. Јогурт – пробиотиците во јогуртот содржат добри бактерии кои […]

Препораки

Никогаш не ги мијте овие три намирници пред употреба – има добри причини за тоа

Постојат намирници од кујната кои пред да се употребат задолжително мора да се измијат, но и намирници кои не мора да се мијат и со кои не треба да се мислите дали сте постапиле хигиенски и правилно.Први на листата се јајцата. Самата лушпа содржи сопствени состојки со кои јајцето се […]

Препораки

Секогаш мијте ги овие намирници пред употреба – за некои сите грешиме

Постојат намирници од кујната кои треба да ги миете секогаш пред употреба, за да го заштитите вашето здравје.На оваа листа се овошјето и зеленчукот со кора која се јаде, бидејќи иако изгледаа чисто и сјајно, не е така. Доволно е да ги поминете со ладна вода. Мијте го и овошјето […]