Tag: намирници

Препораки

Намирници за блескава насмевка – избелете ги забите природно

Овие намирници помагаат за да имате здрава, сјајна, бела и блескава насмевка. Тука се јагодите кои имаат многу киселини кои ги белат забите. Тука се и јаболката и морковот, како и портокалот и ананасот. Делува и лимонот и бананата, оревите и ловоровиот лист. Помага и зелениот и црн чај. Прочитај […]

Tips & Tricks

Лебот стои 2 месеци, колачите 3 – колку долго може да стојат замрзнатите намирници

Овој список намирници ќе ви открие која колку долго може да биде замрзната. Лебот може да стои замрзнат 2-3 месеци.Печен колач – 2-3 месеци Чизкејк – 2-3 месеци Палачинки – 3 месеци Вафли 1 месец Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да […]

Препораки

Одберете ги овие намирници кога правите смути или овошен јогурт – ќе слабеете плус многу се здрави

Ако сакате да слабеете, дома правете си овошен јогурт кој освен што е вкусен многу помага. Бирајте секогаш јагоди, малини, боровинки, капини, рибизла, кои согоруваат калории. Полни се витамин Ц и антиоксиданси. Ја чуваат и кожата со колагенот. Ставајте и малку ѓумбир кој е здрав, помага за слабеење, отстранува грчеви […]

Препораки

Изборете се со шеќерот во крвта – спречете и срцев и мозочен удар со овие намирници

Голем број луѓе за жал денес патат од шеќер во крвта, а тој предизвикува многу проблеми, срцеви и поврзани со мозочен удар. За да се борите со шеќерот во крвта ви треба зеленчук со влакна, зелен зеленчук како марул, зелка, спанаќ, рукола. Јадете и многу овошје. Помагаат и житарки и […]

Повеќе

За сите кои имаат проблем со ‘рбетот и зглобовите: Три намирници кои ги регенерираат ткивата

Алтернативните методи на лечење некогаш се добри, а за сите оние кои имаат болки во грбот, постои природен процес на терапија. Секоја болка во ‘рбетот може да се санира. Но, не е сеедно кој е предизвикувач на болките, а со самото тоа се прилагодува и терапијата. Меѓутоа, бидејќи е неопходно […]

Препораки

Нема да заспиете и ќе бидете подувани – ова не го јадете никако пред легнување

Постојат намирници кои не треба да ги користите пред спиење. Една е кафето, како и темното чоколадо, но и сирењето. Тие го раздразнуваат стомакот и ве држат будни. Не јадете но луто, но зачинета храна. Не јадете ни колачи, торта и сладолед.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – […]

Препораки

Изборете се со грипот и вирусите: Намирници кои мора да ги јадете на ладното време

Овие намирници треба да ги јадете во есен и зима, на ладното време. Прва е тиквата која е многу здрава и корисна, хранлива и богата витамини. Јадете и мандарини, црвени пиперки и лук и кромид. Јадете и костени кои се здрави и помагаат за циркулација и анемија. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава […]

Препораки

Намирници со кои забите жолтеат – внимавајте со нив

Постојат намирници кои ни ги прават забите жолти и поради нив тие го губат сјајот. Тука се шеќерите кои треба што помалку да се јадат. Тука е и алкохолот кој ја суши устата и е база за многу инфекции. Тука е и кафето и кофеинот, како и цитрусните овошја. Газираното […]

Tips & Tricks

Нема да се здебелите: Храна која можете да ја јадете и ноќе

Овие производи можете да ги јадете и ноќе и нема лошо да влијаат на вашето здравје и фигура. Пилешки гради Овој производ содржи многу протеини и речиси нема маснотии. Белото месо може да биде варено или печено, главна работа е да не биде пржено во масло. Тиква Тиквата не само […]

Препораки

За слабење, тенок струк и здравје – намирници богати со влакна, јадете ги секој ден

Влакната се неопходни за нашето тело, за здравје и правилно функционирање. Се наоѓаат во овошјето, зеленчукот, во житарките и мешунките, а со ние сме здрави, се чувствуваме убаво, сито и не се дебелееме. Со нив ќе имате тенок струк, нема да се дебелеете, ќе го намалите холестеролот и шеќерот во […]