Tag: намена

Препораки

Не е само за готвење – За што се користи сувиот квасец

Сувиот квасец се користи за лесно нараснување на тестата, а ова не сте го знаеле за него. Извор е на корисни бактерии, корисен е за билките, цвеќето и други растенија. Активиа раст и развој на корења. Цвеќињата со квасец побрзо и подолго цветаат. Често се користи и во козметиката како […]

Tips & Tricks

Не ја фрлајте хартијата од искористениот маргарин – Ќе ви заштеди време и пари во кујна

Кога ќе го изедете и истрошите маргаринот дома, немојте да ја фрлате масната хартија, зошто верувале или не може да се искористи на многу начини. Превиткајте ја на половина, ставете ја во кесе и во ладилник, па така ќе излезе од неа маргаринот и може да го користите за да […]

Tips & Tricks

Не ги фрлајте искористените кеси чај – употребете ги вака и олеснете си

Кесичките од чај кои сите ги фрламе откако ќе бидат искористени, всушност можат многу да ни се најдат во домаќинството, иако не сме свесни за тоа. Зачувајте ги веќе употребените кеси и ставете ги во ладилник. КОга ќе бидат замрзнати ставете ги на очи. Тие опуштаат, одмораат, ги тргаат подочниците […]

Препораки

Маслиновото масло има една намена која спасува живот – еве зошто треба да го користите

Маслиновото масло освен што е многу здраво и корисно и се препорачува да се користи наместо обичното масло во сите ручеци, оброци и салати, помага за еден голем проблем кој може да ни спаси и живот. Имено, истражувањата покажале дека маслиновото масло го спречува создавањето холестерол во телото. Се оксидира […]

Препораки

Скриена намена на спанаќот која спасува живот – малкумина знаат дека не штити од ова

Спанаќот е вкусен и здрав, се јаде од најмала возраст а помага за цел спектар болести, но сепак една нагева намена е сообено значајна и се дели од сите други. Имено, се покажало дека спанаќот е богат со фолна киселина која е многу здрава, поради што се препорачува и на […]

Препораки

Чајот не е само за пиење – искористете го вака и ќе си решите многу маки

Чаевите се здрави и се препорачува да се пијат почесто, но освен што може да ги пиете и да се грижите за здравјето, може и да ги употребите на други начини кои ќе ви го олеснат секојдневнието.Ако имате отечено или заморно лице, со чај исчистете го лицето со што ќе […]

Tips & Tricks

Цел живот ја користиме погрешно: Еве за што служи фиоката под шпоретот

Веројатно и вие сте дел од рупата на луѓе кои во фиоката под рерната имаат хартија, фолија, пластични чиниии или калапи за мафини. Независно за што ја користите, веројатно не ја користите за она за кое произведувачите ја намениле. Таа фиока служи за одржување на топли јадења. Таа се нарекува […]

Tips & Tricks

Машината за садови има и друга намена – ова не сте го знаеле

Машината за перење садови не ги прави блескави и бели само садовите, туку има и друга намена за која ретко кој знае.Во машината можете да ја ставите и четката за заби за да ја дезинфицирате, особено ако сте биле болни. Следнава намена можеби ќе ви биде чудна и бизарна, но […]