Tag: надуен

Препораки

За надуен стомак – Напиток којделува како апче

Направете си здрав напиток кој ќе ви помогне ако сте надуени. Ви требаат 100 грама свежи боровинки со 200 гр. кељ и 50 грама ананас. На се тоа додадете во блендер 100 милилитри нискомаслен јогурт. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Препораки

Намирници за подуен стомак – Делуваат како апче

Ова се намирници кои многу помагаат ако имате проблем со подуеност и грчеви во стомакот. Тука е ананасот кој е крал на овошјето и е одличен за стомакот со лековитите ензими. Тука е и краставицата, зелениот чај, како и лимон. Користете ги и решете се од маката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Препораки

Нема потреба од апчиња – Најевтината намирница се бори со надуениот стомак

Ако имате гасови и болки во стомакот спасот е во евтина намирница. Земете чаша вода и ставете малку сода. Ако случајно немате сода при  рака, пробајте со газиран сок, односно неколку голтки или минерална вода. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото […]

Tips & Tricks

Овошје кое помага да не ви е надуен стомакот – болката ја снемува како со апче

Ако сакате овошје, но знаете дека одредени видови создаваат надуеност во стомакот, тогаш време е за јагоди, малини или грејпфрут. Овие видови овошје помагаат за да бидете сити, многу се здрави и помагаат за слабеење, а ја спречуваат и надуеноста на стомакот. Го штитат телото и од разни болести, јадете […]

Препораки

„Саси“ водата ќе ве ослободи од чувството на надуеност – Еве го рецептот

Постои природен рецепт кој помага да се реши овој проблем брзо и лесно. Еве што ви е потребно: Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на […]

Tips & Tricks

Имате тегоби и надуен стомак? – намалете го преку ноќ

Нормално е да имате надуен стомак кога ќе се прејадете или изедете некоја тешка храна, сепак треба да знаете дека подуван стомак може да биде и резултат од присуство на бактерии, па затоа ако надуваноста долго трае можно е да имате така наречена Хеликобактери пилори.Освен надуен стомак други симптоми  за […]

Препораки

Стомакот ви е надуен? – овој витамин ќе го израмни за секунда

Сите знаеме колку е непријатно чувството на надуеност во стомакот, особено кога треба некаде да одиме.Сепак, среќна околност е тоа што постои лек и тоа природен од вашата кујна. Ако стомакот ви е надуен се што ви треба е витамин Д. Еден од начините да бидете сигурни дека имате доволно […]