Tag: мушмули

Препораки

Ретко ги купуваме а многу се здрави – јадете ги често

Кога одиме на пазарите и во маркетите често забораваме на мушмулите, а тие се толку здрави и корисни. Помагаат за дишните патишта, за подобра работа на цревата, како и елиминирање на подуениот стомак. Имаат и диетални влакна во себе. Намалуваат масти во крвта и шеќер, помагаат да се запре и […]

Повеќе

Ликер од мушмули: Пијалак кој го чисти црниот дроб, го снижува холестеролот и го регулира варењето

Во времето кога природата полека се спрема за зимски сон, едно овошје влегува во својата сезона. Тоа се – мушмулите. Токму сега е вистинското време за берба на ова лековито овошје. Мушмулите се полни со витамин Ц и го подигнуваат имунитетот па така не штитат од сезонски вируси. Ако сте […]