Tag: мраз

Tips & Tricks, Видео

Одличен вкус на вашето утринско кафе: Направете мраз од нескафе

Ако сакате да го засилите вкусот на вашето нескафе, тогаш овој мраз е идеален за вас… Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:   View this post on Instagram   Za sve ljubitelje ledene kafe, koja se nakon nekog vremena ne “razvodni” od leda, već ukus ostane […]

Tips & Tricks

Крај на маката во зима: Направете ја оваа течност, стаклото на возилото нема да замрзне повеќе

Доаѓа ладно време и температури под нулата, а сите кои имаат автомобил знаат колку е мачно кога ќе им се заледи стаклото и колку тешко се чисти. Кога се брзате сигурно многу се нервирате со овој проблем, но решението се крие во кујната. Како одлично решение, кое во исто време […]

Повеќе

Рекордно ниски температури ова утро – Скопје најстуен град

Во Скопје Петровец и Берово утрово е најладно, -21 степен. Минимални -20 се измерени во Битола, -19 во Тетово, -18 Куманово, Демир Капија и Штип, -17 во Струмица, -16 во Скопје Зајчев Рид и Прилеп, -15 во Крива Паланка, -14 во Виница, Дебар и Пожаране, -13 во Тополчани и Ѓуриште, […]

Повеќе

Не сте го исчистиле автомобилот откако падна снег? Еве што да направите (ВИДЕО)

Зимскиот период, особено како овој, знае да зиобилува со ниски минусни температури и силни врнежи од снег. Возачите се секогаш во грч поради степенот на чистење на патиштата, а особен стрес предизвикува чистењето од снег и лед на стаклата од автомобилите. Доколку не сте го исчистиле возилото од снег и […]

Повеќе

Ова НИКАКО не смеете да го правите ако излегувате надвор деновиве

Снегот кој пред неколку дена ја зафати Македонија предизвика голема радост за најмалите. Снежната идила траеше неколку дена, а потоа комбинацијата со рекордното ниските температури го отежна движењето по улиците и тротоарите. Метеоролозите предвидуваат ниски температури до крајот на следната недела, а надлежните советуваат да бидеме претпазливи доколку пешачиме или […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

Еве како да направите евтина течност која ќе ги одмрзне стаклата на автомобилот за секунда (ВИДЕО)

Зимскиот период, особено како овој, знае да зиобилува со ниски минусни температури и силни врнежи од снег. Возачите се секогаш во грч поради степенот на чистење на патиштата, а особен стрес предизвикува чистењето од снег и лед на стаклата од автомобилите. Но има едноставна и ефтина течност која ќе го […]

Повеќе

Брзи декоративни коцки мраз во бои, дезени и вкусови

Организирате забава? Вие и вашите гости ќе бидете пресреќни со овој трик за декоративно освежување. Во калап за мраз наполнете од вашите омилени сокови во разни бои: портокал, црвен портокал, боровница, брусница, вишна, поединечно или комбинации во слоеви или употребете вода во која ќе додадете ливчиња од нане. Ставете го […]

Tips & Tricks, Повеќе

Заборавете на ледот – од сега само ова ќе го ставате во пијачката

Сè што ви треба е една исчистена лубеница, без кора и семки и хартија за печење. Замрзнатите коцки од ова овошје се совршен додаток за секој пијалак, од вода до врвно вино, бидејќи ќе го заслади и неверојатно ќе го освежи. Лубеницата исечете ја на коцкички и ставете ја на […]