Tag: морков

Главни јадења

Морков чорба која го крепи телото

Направете вкусна чорба од морков која го крепи и јакне телото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и супер вкус Слатка зимница: Домашен сок […]

Салати

Витамини во тегла: Салата од цвекло, моркови, јаболка – го зајакнува имунитетот

Со оваа „витаминска бомба“ збогатете го вашиот ручек и зајакнете го имунитетот. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Повеќе

Одлично смути за подигање на имунитетот: Смути од моркови, јаболка и ѓумбир

Здрава и вкусна напивка… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Препораки

Листовите на морковот вријат од витамини  – Не грешете вака

Иако сите го користиме морковот, а секако неговите листови ги фрламе, тие се многу здрави, корисни и полни витамини во себе. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања, спречуваат и карцином, а полни се и антиоксиданси, […]

Повеќе

Вака правилно се бира и чува морковот

Морковот е зеленчук кој се користи кај нас во се, супи, чорби, јадења, ручеци, салати, смути, сокови… За користење е лесно, се чува во ладилник а се препорачува да се купи колку што ви треба, бидејќи морковот брзо скапува. Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и […]

Препораки

Колку минути се потребни за морковот да не е тврд – Правила во кујната

Морковот е здрав зеленчук кој помага за видот, очите, за имунитет како и за кожата. Важно правило е колку долго се вари за целосно да е сварен. Одговорот е 20-25 минути, толку му е потребно на морковот да се свари и омекне. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица […]

Видео, Повеќе

Здрав сок од портокал, лимон и морков – полн со витамини

Подгответе домашен здрав сок полн со витамини. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Златина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Салати

Зелка и морков – салата полна со витамини

Рецепт за класична салата со зелка и морков. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Главни јадења

Пиперки полнети со зелка и морков

Направете супер деликатес, пиперки полнети со зелка. На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза Запечена боранија Кремаста салата од боранија (Видео) Сочна […]

Tips & Tricks

Како правилно се чуваат морковите – Секогаш правете вака

Морковот е зеленчук кој се користи во многу јадења, здрав е и вкусен. Секогаш темелно лупете го морковот, отстранете ги сите темни делови и измијте го темелно. Чувајте го во ладилник. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен […]