Tag: моркови

Препораки

Сок за имунитет, видот и кожата

Направете си сок од моркови за здравје, имунитет и за лошење. Ви требаат 400 грама моркови, зеленчукот се мие, се лупи и сече на коцки, па се става во соковник. Се пие еднаш на ден. Супер е и за видот и кожата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за […]

Видео, Салати

Сочна и едноставна салата од компири и кисели краставички (Посно)

Сочна и едноставна салата од компири и кисели краставички која ќе ја изедете за миг! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Главни јадења

Идеална за есен и зима: Супа со лук, морков и компири

Се што ни треба за ладното време, супа со моркови и компир.    На здравје! Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза Запечена […]

Повеќе

Здравје во чаша: Сок со моркови и нане

Направете вкусен и здрав сок со моркови, лимон и нане.    Се мијат и лупат морковите и се ставаат во соковник со лимоновиот сок и нането. Се става сокот во чаши. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула […]

Повеќе

Смути со вкусот на есента: Тиква и моркови за ден полн здравје

Направете смути полно витамини кое ќе ви даде и енергија. Се пече тиквата, се лупи и става во блендер, се меша и пие. Уживајте. Повеќе на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот […]

Главни јадења, Салати

Кинеска салата од моркови: Здрав оброк во кој ќе уживате

Веганска, освежувачка салата од моркови. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба на тело Кое е омиленото чоколадо на секој […]

Повеќе

Смути со моркови и тиква – Неверојатен вкус во чаша

Направете смути со богат вкус за ден со енергија: Се се става во блендер, се меша и пие. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица со ориз Брза диета според вашата градба […]

Препораки

Не се само морковите – Намирници кои секојдневно треба да ги јадете за добар вид

Постои храна со која може да го подобриме видот.  Тука на прво место се секако морковите кои имаат многу витамини и каротен и се познати по ова дејство.На листата се наоѓаат и цитрусно овошје, бобинки, лиснат зеленчук, риба и јајца кои треба да ги јадете.   Повеќе на Готви.мк: Чајот […]

Салати

Необично вкусен спој: Ајвар од варени пиперки и моркови

Подготовката на овој ајвар е многу брза… Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од […]

Салати

Салата со моркови и вкусен дресинг

Направете вкусна салата со зеленчук и сос. Повеќе на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство