Tag: млеко

Препораки

Има 40 години а изгледа како млада девојка – тајната ја имате во кујната

Сите жени сакаат кожата да им изгледа што поубаво и помладо. За да се постигне тоа не е потребно  да се купуваат производи полни со хемикалии.Овој рецепт ќе ја исчисти вашата кожа, ќе ги намали лузните и видливоста на брчките.   Варете го оризот кратко време, а потоа водата од […]

Видео, Главни јадења, Деликатеси

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Млечник кој никого не остава рамнодушен

Читател ни ја испраќа оваа фотографија од млечник – традиционално јадење кое сите љубители на тесто и сукани производи со вкус на млеко ќе го обожаваат. Особено најмалите 🙂 Еве како да го приготвите: Остатокот од подготовката погледнете го во видеото: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Буденик со урда и рукола […]

Предјадења, Препораки

Путер кифли – Рецепт кој ќе ве врати во детството

Мирисот на домашните кифлички е еден од најпосакуваните во куќата. Еве го рецептот: На здравје! Битолскиот путер е достапен на пазарот во пакување од 200 грама и може да се купи во сите подобро снабдени маркети низ Македонија. За повеќе информации, посетете ја веб-страницата на Бимилк: www.bimilk.mk или Фејсбук-страницата. Повеќе […]

Главни јадења

Сочно јадење за целото семејство: Пилешки гради печени во млеко

Сочно пилешко печено во млеко – брзо и вкусно јадење!   Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени […]

Десерти

Млечна пита

Подгответе вкусна млечна пита по едноставен рецепт…   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги […]

Видео, Десерти

МЕГА ВКУСЕН ДЕСЕРТ: Нема да верувате како се прави, ви треба само млеко

Вода, желатин, млеко, павлака, шеќер, ванила, малку овошје и калап и мешање. Ова е се што ви треба за мега вкусен десерт: Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: […]

Tips & Tricks, Видео

Што се случува кога во кафето ќе додадете млеко или шеќер? (ВИДЕО)

Дали сте се прашувале какви хемиски реакции предизвикува кафето? Секој пат кога ставате кафе во шолја, и додавате млеко или шеќер, се случува неверојатна низа хемиски и физички реакции, открива National Geographic. Јутјуб каналот „Reactions“ секојдневно објавува снимки, кои на најинтересен можен начин ја истражуваат комплексната хемија. Овој пат објавено […]

Главни јадења

ВАКА СЕ ПРАВИ ФЕТА СИРЕЊЕ: Оригинален рецепт од срцето на Грција!

Оригиналното, фета сирење се прави од козјо млеко, но и од кравјо нема да биде ништо полошо. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој […]

Десерти

КОХ КЛАСИК: Најфиниот десерт од млеко, со додаток јагоди!

Стар добар рецепт за кох, им успева на сите… Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да […]

Tips & Tricks

За пирето да е вкусно: Не ги варете компирите во вода, туку…

Повеќето од нас го варат компирот, го процедуваат и потоа додаваат млеко или путер и прават пире. А потоа уживаат во вкусот, меѓутоа познатиот готвач Тајлер Флоренс тврди дека на тој начин го уништуваме вкусот. Компирот има многу деликатна и преубава минерлана линија на вкус, а кога го вариме во […]