Tag: мирис

Tips & Tricks

Домот нема да мириса – Кога готвите тешко јадење направете го ова

Ако готвите кељ кој има силен мирис, мирисот од дома ќе го снема со еден трик. Ставете крпа со оцет меѓу лонецот и капакот и мирисот ќе се впие.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб […]

Tips & Tricks

Вака нема да се шири лош мирис од пепелникот – Само ставете го ова

Содата е евтина а навистина корисна намирница, не само за здравјето туку и за домаќинството. Така, ако имате проблем со лоши мириси дома, содата е решението за вас. Ако сакате да нема лош мирис од пепелникот, ставете му малку сода, а таа ќе неутрализира. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смеса за откажување […]

Tips & Tricks

Ви се замириса омилениот пар чевли? – Ова е решението, мирисот ќе исчезне

Ако ви се замириса омилениот пар чевли, решението е во кујната. Ако ставите сода во патиките, кондурите или штиклите кои лошо мирисаат, мирисот ќе го снема. Доволно е да ставите сода во нив и да ја оставите преку ноќ, па да ја истресете. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена […]

Tips & Tricks

Без кромид нема ручек, но рацете силно мирисаат – Вака ќе го снема мирисот

Без кромид нема ниедно вкусно јадење, а ако сакате да го отстраните мирисот има лесен трик. Кога ќе ви мирисаат рацете истријте ги со лажица.Потоа измијте си ги рацете со вода и сапун. Така мирисот ќе се елиминира. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно […]

Tips & Tricks

Вака лесно ќе го отстраните мирисот на кромид од рацете – Истријте ги со ова

Ако имате силен мирис на кромид или лук на рацете, решението е повторно во кујна. Се што ви треба е рацете да ги истриете со сода бикарбона. Таа упива силни мириси, па затоа може да се става и во ладилник да ги впие лошите мириси. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со […]

Повеќе

Домот нема да мириса на цигари, ниту алиштата – Ви треба само памукче

Ако сакате да го снема лошиот мирис од цигари од домот и облеката, има лесен трик. Земете памукче и натопете го во масло, па ставете го во просторијата во која се пуши. Ќе го впие мирисот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смеса за откажување од цигари Со ова ќе ги снема дамките […]

Препораки

Земете сад и ставете го ова – Алиштата и домот нема да смрдат на цигари

Ако сакате да се ослободите од мирисот на цигари дома има лесен трик. Земете сад и ставете кесе ванила. Ќе го впие мирисот во просторијата во која седите. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смеса за откажување од цигари Со ова ќе ги снема дамките од кафе и цигари Ослободете се од мирисот […]

Tips & Tricks

Пластичните садови нема да мирисаат – Вака ќе ги користите долго време

Пластичните садови знаат да се замирисаат со тек на време, но има решен ие и за овој проблем. За да не ги фрлате, пред користење ставете неколку зрна сол во нив. Солта го впива мирисот. Доволно е да ставите сол еден час пред користењето. Повеќе на Готви.мк: Чудо од раствор […]

Tips & Tricks

Кога печете риба додадете го ова во тавата – Домот нема да се замириса

Ако печете риба дома, задолжително ставете и парче јаболко во тавата. Ќе го впие мирисот и така помалку ќе го замирисате домот. Ќе биде и рибата со оваа арома повкусна. Повеќе на Готви.мк: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги […]

Tips & Tricks

Еве како да ги отстранете непријатните мириси од вашиот дом

Ја собира влагата, ги отстранува непријатните мириси и освежува… Постои едноставно и евтино решение за неутрализирање на непријатните мириси! Доколку во вашиот автомобил или во домот чувствувате непријатни мириси од застоена храна, влага или некој друг фактор, од нив ќе се решите со обични вреќички чај. Докажано, сувите вреќички чај […]