Tag: мирис

Tips & Tricks

Ќе исчезне непријатниот мирис – Ставете ја оваа смеса во лавабото

Ако и вие имате проблем со непријатниот мирис кој се шири од садоперот, ова е решението. Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова на одводот од вашиот мијалник во кујна. Ставете 250 милилитри загреан оцет и чекајте да се […]

Tips & Tricks

Нема да ви мирисаат рацете на кромид – Од сега може да готвите и пред излегување или работа

Без кромид нема ниедно вкусно јадење, а ако сакате да го отстраните мирисот има лесен трик. Кога ќе ви мирисаат рацете истријте ги со лажица.Така мирисот ќе се елиминира.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот […]

Видео, Повеќе

Тоалетот ќе блеска и мириса убаво – Направете сами освежувач

Тоалетот ќе мириса и блеска. Се што ви треба се калап за лед, лимонтус од вашата кујна, етерично масло и детергент. Постапката е прикажана во видеото: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава […]

Tips & Tricks

Без да фрлате пари: Ви треба само портокал за домот да мириса опојно

Кората од портокал е навистина корисна и не треба да се фрла. Ставете ја на радијаторите или во печка ако имате и така ќе се почувствува миризбата и домот ќе мириса опојно. Навистина ќе мириса прекрасно. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин […]

Tips & Tricks

Силиконските калапи нема да мирисаат силно и лошо – Трик со кој нема да се расипат јадењата

Ако имате силиконски калап постои трик со кој може мирисот да исчезне. Потребно е новиот калап откако ќе се купи да се стави празен во рерна, која ќе биде вклучена на 250 степени. Нека стои вака половина час, со малку вода внатре во калапите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз […]

Tips & Tricks

Пластичните садови нема да се замирисаат – Трик со кој ќе ги употребувате со години

Пластичните садови знаат да се замирисаат со тек на време, но има решен ие и за овој проблем. За да не ги фрлате, пред користење ставете неколку зрна сол во нив. Солта го впива мирисот. Доволно е да ставите сол еден час пред користењето. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Tips & Tricks

Домот нема да мириса на пржено – Вака ќе ги снема и најтешките мириси

Ако сте правеле ручек, сте пржеле месо, риба, или непто друго со силен мирис, а потоа никако не може да излувтирате, се што ви треба е оцет. Само ставете оцет во една чаша и оставете да отстои преку ноќ. Потоа, сите мириси ќе исчезнат. Повеќе рецепти на Готви.мк:ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Домот и алиштата нема да мирисаат на готвено – Постои лесен и брз трик

При готвењето во зависност од намирниците, домот може силно да замириса, но постои начин да се решите и од овој проблем. Ако сакате да не се шири непријатен мирис дома и да се замириса цел дом, вие и алиштата, кога готвите на пример зелка или карфиол, во тавата ставете и […]

Tips & Tricks

Домот нема да ви мириса на миленичето – Помага најевтината намирница од кујна

Ако дома имате милениче, маче или куче, знаете колку понекогаш може да мириса домот, колку и да се тие чисти. Дури и кога грижливо и редовно се бањати, сепак знаат да замирисаат и да остават дамки. Секогаш бањајте ги редовно и по шетањето мијте им ги шепите. Ако имате мирис […]

Tips & Tricks

Домот и алиштата нема да мирисаат на цигари – Има еден трик од кујната

Ако сакате да се ослободите од мирисот на цигари дома, има лесен трик за тоа. Се што ви треба е да земете едно кантиче со вода или сад и да ставите во водата главица кримид. Така ќе се апсорбира мирисот на дим. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смеса за откажување од цигари […]