Tag: мелем

Повеќе

Направете мелем за болки во грбот и мускулите

Направете си мелем за болки во грбот и во мускулите, кој брзо делува. Ви требаат мед, сенф, сол и сода бикарбона, Се меша по лажица од сите ссотојки и се добива хомогена смеса. Се става во стаклена тегла со капак и се чува во ладилник. Се става на болното место […]

Препораки

Мелем за желудникот – Лек за кој малкумина знаат а помага

Сировиот компир е здрав и помага за многу состојби и болести. Иако многумина велат дека се добива температура од него, сепак сировиот компир во мали количини е здрав. Само ако се работи за органски компир, тој има и здрава кора. Ни случајно не се јаде компир со кора ако е […]

Препораки

Мелем за проблеми со желудник – Сите мислат дека е штетно, но ова многу помага

Сировиот компир е здрав и помага за многу состојби и болести. Иако многумина велат дека се добива температура од него, сепак сировиот компир во мали количини е здрав.Само ако се работи за органски компир, тој има и здрава кора. Ни случајно не се јаде компир со кора ако е зелена […]

Повеќе

Мелем за испукани и болни пети – Сите ја имаме оваа намирница дома

Ако сакате да немате болни и испукани пети, лекот е во кујна. Земете 2 шолји млеко кое е топло и ставете го во лавор, потопете ги нозете и држете ги до десет минути. Додајте потоа малку сода и држете уште толку. Исчистете ги убаво со сунѓер или четка и измијте […]

Повеќе, Препораки

Мелем за испукани и болни пети – Помага една намирница од кујната

Ако имате проблем со болни и испукани пети, тогаш решението е во кујната. Сè што ви треба е маслиново масло. Земете со прстите малку маслиново масло и нанесете го на петите, па размачкајте нежно за да се впие. Правете го ова навечер, па облечете чорапи и оставете да делува преку […]

Препораки

Мелем за болното грло – Две состојки против кашлица

Есента е период на многу настинки и вируси, а болното грло и кашлицата се само дел од негативните симптоми. Дома може да си направите смеса со која болката и кашлицата ќе ги снема. Ви посакуваме брзо оздравување! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Лечи гастритис, смалува холестерол, лечи настинка – билка е лек […]

Uncategorized

ВИДЕО: Мелем против опаѓање на косата – речиси бесплатно а делува 100%

На каналот на Практична жена се појави видео од подготовка на мелем од природни состојки против опаѓање на косата. Погледнете како да го подготвите во вашата кујна: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки […]

Tips & Tricks, Видео

КОРИСНО ЗА ЛЕТОТО: Направете мелем за испуканите пети

Направете мелем за испуканите пети. Доаѓа лето, па сите сакаме да облечеме високи потпетици, сандали, апостолки, а за вашите нозе да блескаат и да изгледаат уредно и здраво, ви треба само ова:   Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите […]

Препораки

Јогуртот е мелем за лице – намачкајте се и ќе се шокирате

Јогуртот го штити и негува вашето лице, ви го враќа сјајот, ја хидрира кожата. Ако сакате убаво лице, правете ја оваа маска бар еднаш неделно. Повеќе на Готви.мк: Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува […]

Главни јадења, Предјадења

Мелем за душа: Солени сусам бомбици

Направете солени бомбици со најдобар вкус. Ќе барате репете кога ќе ги изедете. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: ЕВТИНО И БРЗО: Солени бомбици за 5 минути Посни сникерс бомбици ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт за […]