Tag: мед

Tips & Tricks

Гответе поздраво: Вака заменете го шеќерот во рецептите

Ако сакате вашите рецепти да се поздрави, шеќерот може да го смените и со мед. Сепак, ставете помалку бидејќи е поблак, а вкусот верувајте е подобар. Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за […]

Препораки

При убод од инсект, чешање и црвенило – Помагаат две состојки од кујната

Мед и цимет се исклучително здрава комбинација, а помагаат за многу состојби. Ароматично, вкусно и здраво. Помагаат при убод од инсект, болка и чешање, така што ќе измешате лажица мед со две лажици вода и лажиче цимет. Ќе ги премачкате деловите каде сте каснати. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите […]

Десерти

Колачиња со снегулки, чоколадо и мед готови за 10 минути

Овој рецепт е идеален ако имате изненадни гости. Брзи и вкусни колачиња… Уживајте! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно […]

Meat

Ќе мириса цело маало: Ребра во сос со сенф и мед

Направете вкусни ребра со сос. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк:Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбициПохован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Препораки

Како да комбинирате мед со ручекот – Со овие намирници оди најубаво

Медот е намирница која освен што е здрава и вкусна, се става и во многу оброци и го збогатува вкусот. Медот оди со месо. Оди и со тестенини и ореви.Може да се комбинира и со десерти, како и во смути. Супер е со ореви и палачинки.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Како се готви со мед, кога се додава – важни правила за да нема грешка

Медот се додава при многу ручеци, салати, сокови, смути…важен е и здрав, а ова се правила за него. Медот одлично оди со тестенини, со месо и морски плодови. За убави рецепти се препорачува багремов мед или од липа, односно оние со поблаг вкус. Се става секогаш на крајот за да […]

Препораки

Земете една лажичка од ова пред спиење – го препородува телото

Познато е дека медот е особено здрав, помага за грип, болно грло, воспаление, но малкумина знаат што се случува ако изедете мало лажиче мед пред спиење. Според научниците ова е супер храна и тоа со добра причина.Ако се користи пред спиење телото ќе има бенефити. Помага за квалитетен сон, за […]

Десерти

Леб од мед

Кога еднаш ќе го пробате, постојано ќе го правите! Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит […]

Препораки

Ве мачи несоница или станувате навечер? – лекот е во кујната, доволно е лажиче

Ако имате и вие проблем со спиењето, тешко заспивате, или пак се будите во текот на ноќта, тогаш употребете мал трик од кујната. Се што ви треба за да ве опушти е лажиче мед пред спиење. Има состојки кои помагаат телото да се опушти и со тоа помага за спиење […]

Препораки

Триглицеридите му штетат на срцето – решете се од нив со една намирница

Триглицеридите се штетни масти кои ги има во крвта. Високото ниво доведува доризик од кардиоваскуларни болести, а медот помага да се смали нивото.Доволно е лажиче на ден како превенција, така ќе бидете заштитени, а ги чисти и крвните садови.   Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубети Цезар салата + […]