Tag: масло

Tips & Tricks

Маслото нема да потемни и мекиците нема да впијат многу – има само еден трик

Ако сакате да направите највкусни мекици ко инема да впијат многу масло, а воедно и тоа нема да добие темна боја при пржењето, како што вообичаено се случува, ви треба само еден мал трик.Имено, во тавата во која сте загреале масло и пржите мекици, или некое друго тесто, ставете 2-3 […]

Tips & Tricks

Стариот дрвен мебел ќе блесне – Со две состојки старото ќе биде како ново

Постои лесен и евтин начин да го обновите вашиот дрвен мебел дома.Сите знаеме дека дрвениот мебел со текот на времето избледува и има гребнатини или дамки, а овој трик кој ќе го направите ако влезете во кујна, многу помага. Се што ви треба е 3/4 шолји масло и 1/4 шолји […]

Tips & Tricks, Видео

За да не прска маслото и да не лепи месото – трикови за пржење без нервози

Постојат многу вкусни трикови за поховање и пржење месо, но најголемата мака тука се прскањето на маслото, горењето, како и меурчињата при поховање. Сепак постојат лесни и брзи кулинарски трикови кои се решение за сето ова. Прскањето при пржење се спречува со тоа што во загреаното масло ќе додадете малку […]

Tips & Tricks, Видео

Трикови кои не ги знаевте: За што сè може да ви послужи кокосовото масло (Видео)

Дека кујнските намирници имаат супермоќи, ќе се уверите дури сега… За благодатите на кокосовото масло веќе сме запознати, но не и со сите. Оваа намирница е позната како многу лековита кај разни заболувања како што се срцеви тегоби, дијабетес, разни инфекции, болести на црниот дроб и бубрезите. Сепак, има и […]

Видео, Предјадења

Не се чека да нараснат: Воздушести перничиња со многу сирење од 5 состојки

Направете вкусни воздушести перничиња со сирење.Многу се вкусни и се прават во два чекори. Ова е рецептот:     Ова е и видео рецептот: Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: За питата секогаш да е крцкава Пржена пита деликатес Топли и ароматични триаголници со кашкавал Појадок за 20 минути – Пица мафини […]

Видео, Предјадења

Точни состојки за највкусни пржени лепчиња: Појадок од детството (Видео)

Направете го највкусниот и најточен рецепт за пржени лепчиња во јајца. Вкусот на детството нека ве разбуди ова утро и нека разбуди спомени во вас.Ова е рецептот:         Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Појадок за 15 минути – заборавен а толку вкусен Солена торта со палачинки Топли пирошки […]

Препораки

Ова масло може да помогне за повеќе кожни проблем – Ви требаат 2 природни состојки

Ако имате кожен проблем како рана или изгореница, сè што ви треба се неколку состојки за да подготвите сами масло во кујната кое го решава секој проблем. Ви требаат само маслиново масло и кантарион. Моќна комбинација која ја регенерира кожата. Земете децилитар маслиново масло и ставете една лажица кантарион во […]

Повеќе

Направете домашно масло од магдонос: Рецепт што не сте го пробале

Направете масло од магдонос, кое е здраво и вкусно и е одличен додаток на сите оброци. Еве ги состојките и начинот на подготовка: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Магдонос и сода бикарбона  Исечете го магдоносот без да се лепи на ножот Здравствени придобивки од магдоносот Прочистете го организмот и слабејте со магдонос […]

Tips & Tricks

„Таен“ рецепт за запршка – Важен е соодносот на масло и брашно

Доколку правите запршка на вашите јадења, ова е тајната која ни ја открива наша читателка. Таа вели дека трикот е во соодносот на брашно и масло. Во чорба од зеленчук или месо се става 40 гр масло и 40 гр брашно. Во чорба од риба се става 30 гр масло […]

Tips & Tricks

За колбасите да не ви пукаат во тавчето – Трик со кој ќе бидат рамномерно испржени

Ако сакате колбасите да не ви пукаат при пржењето, потребни ви се чепкалки за заби. Прицврстете ги колбасите со чепкалки, ставете ги во тавата со врело масло. На овој начин нема да се мрдаат, да пукаат и рамномерно ќе се испржат. Со помош на чепкалките ќе ги превртите и од […]