Tag: маслиново масло

Повеќе

Напивка за добро утро: Мини коктел за чистење на црниот дроб и лице без брчки

Овој мини коктел го чисти црниот дроб, дава енергија, ја помага работата на системот за варење, ја разубавува кожата…Што треба да напрвте? Измешајте лажичка маслиново масло и лимонов сок. Испијте го овој мини коктел наутро пред јадење. Потоа, уживајте во својот омилен доручек. Мешавината од маслиново масло и сок од […]

Tips & Tricks

Вака лукот нема да скапе долго време – Плус добивате ароматично масло

Лукот е исклучително здрав и корисен и се употребува во многу оброци. За да не се скапе лесно и брзо, има мал трик кој може да си го употребите. Имено, се лупи лукот и се става во маслиново масло до употреба. Се користи кога и да ви притреба, а кога […]

Tips & Tricks

Проверете дали маслиновото масло е квалитетно – Има мал трик

  Маслиновото масло е едно од најздравите, а и многу популарни особено на нашите простори. Како да видите дали е навистина квалитетно? Ставете малку маслиново масло во мала шолја. Прекријте го врвот на шолјата со дланка додека ја протресувате течноста. Така ќе се ослободи аромата од маслото, а нема да […]

Tips & Tricks

За здрава коса од коренот до врвовите – Ви треба само маслиново масло

Ако сакате убава и здрава коса, беаз да биде оштетена особено по одморите, се што ви треба е маслиново масло. Ставете маслиново масло  на косата да стои 10 минути пред миење. Потоа измијте. Ја обновува и штити од коренот до врвовите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг […]

Повеќе

Ова е најголемата грешка со маслиновото масло – никако не се користи вака

Ова е една од грешките кои може да ги направите во кујна.Маслиновото масло е здраво и се препорачува, но не треба се да готвите со него. Не треба да се користи на високи температури, како за пржење месо или помфрит. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално […]

Главни јадења

Домашен мајонез со маслиново масло – најевтина варијанта

Направете посебен мајонез со маслиново масло. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се […]

Препораки

Секогаш јадете го доматот со оваа намирница – станува уште поздрав

Секогаш кога јадете домат, тоа нека биде со маслиново масло. Антиоксидансите ликопен и каротен кои ги има во доматот и здравите масти во маслиновото масло се согласуваат одлично и ги прават двојно поздрави намирниците. Се регулира холестеролот и притисокот, како и штитат од рак. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со […]

Препораки

Рецепт од руски лекар: Една лажица од ова и телото работи како швајцарски часовник

Маслиновото масло е корисна и здрава намирница која се препорачува да ја користите наместо обичното. Со него се чисти црниот дроб и тоа ако земете наутро една лажица маслиново, една сок од лимон. Ова е рецепт од руски лекар кој вели дека ваквата комбинација наутро, па и навечер пред спиење, […]

Препораки

Маслиновото масло е„злато кое тече” – лечи цел спектар болести, еве колку долго се чува

Маслинката е плод на зимзелено дрво, расте во медитеранските подрачја, вкусна е и помага за многу состојби и болести, а се прави и маслиново масло од нив кое помага и се препорачува да се користи како замена за обичното масло. Маслиновото масло има посебна арома, има витамини Е, 95 посто […]

Препораки

Се бори со бактерии во желудник, хемороиди и цревни заболувања – Потребни се само 2 состојки

Ако имате бактерија во стомакот или мака мачите со хемороиди и цревни заболувања, овој природен лек може да ви помогне да ги ублазжите тие симптоми. Потребни се суви смокви и маслиново масло. Во голема стаклена тегла ставете околу 40 суви смокви и прелијте ги со маслиново масло. Затворете ја убаво теглата […]