Tag: маслинки

Повеќе

Што е разликата меѓу црните и зелените маслинки?

Постојат зелени и црни маслинки, но кај ниедна бојата нема врска со видот на маслинката.Незрелите и зелени маслинки имаат цврст и киселкас умерен вкус, додека црните се појаки. Некои маслинки се и боени, а тоа се дозволува ако за тоа има декларација. Ако маслинката е црна, црна е и семката. […]

Видео, Посно и веге, Салати

Видео: Салата со тестенини и маслинки – евтина варијанта за посни слави

Направете вкусна и посна салата со туна и маслинки.     Се варат тестенините, се цедат се ставаат во сад со туната, сечените маслинки и кашкавал.   Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти:Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и […]

Посно и веге, Предјадења

Солени деликатесни бомбици: Евтин рецепт за топчиња со маслинки

Направете посни топчиња со маслинки и сусам.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Главни јадења

Паштета од маслинки и бадеми

Вкусна и брза паштета од маслинки и бадеми. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен […]

Главни јадења

Повеќе од деликатес: Полнети пиперки со кашкавал, сирење и маслинки

Направете деликатесни полнети пиперки. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Главни јадења

Солени стапчиња со маслинки и пармезан

Вкусни солени грицки… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Tips & Tricks

Ако ви се лоши во автомобил – каснете го ова и нема да ви биде лошо

Ако имате проблем со патувањето во возило, без разлика дали на долга или кратка стаза, се што ви треба се маслинки. Маслинките имаат состојки кои ја сушат устата и спречуваат мачнина и повраќање, па затоа изедете неколку пред да се качите во возило. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Посно и веге

Деликатес: Посна мусака со маслинки и печурки

Направете вкусна посна мусака.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на […]

Салати

Млечна салата со кисели краставички – три состојки и имате деликатес за секоја пригода

Направете млечна салата со супер вкус. Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Предјадења

Брзи солени мафини за појадок – на нив маслинки и туна

Направете вкусни мафини за појадок. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб