Tag: маска

Tips & Tricks

Маска за раце – Совршена за испуканата кожа од постојаното миење и дезинфицирање

Во периодот кога сите ги миеме и дезинфицираме рацете почесто од вообичаено, ви треба супер маска за испуканата кожа. Земете малку кокосово масло и ракавици. Намачкајте кокосово масло на рацете пред спиење и ставете памучни ракавици горе. Спите вака, па измијте со топла вода и ставете си крем утрото. Повеќе […]

Видео, Повеќе

Видео: Направете си сами маска за лице – Се пере и користи повторно

Сите сакаме да го сочуваме здравјето и да се избориме со Коронавирусот кој стана светска пандемија. Кога по аптеките нема маски, направете си сами дома со крпа, игла и конец и пегла.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Повеќе

Не ви требаат скапи креми – Маска за лице со чај

Ако сакате здрава, негувана и блескава кожа без многу пари за скапи креми и препарати, ви треба домашен пилинг. Измешајте малку зелен чај со шеќер и вода и измасирајте ја нежно кожата, па измијте се. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце […]

Повеќе

Домашна маска за чисто лице

Направете маска за лице од природни состојки. Потребни ви се 1 лажица мед, 1 шолја чај од камилица и половина мала шолја јаболков оцет. Измешаје мед и оцет, па додајте камилица, оставете малку да отстои, па нанесете на лицето. Оставете 10-15 минути, па измијте го лицето. Ќе забележите подобрување во […]

Повеќе

Домашна маска за цврста и здрава коса – Како да сте биле на фризер за 15 минути

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед.Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 минути […]

Повеќе

Го мазни и чисти лицето – Маска со намирници од кујната со ефект како ботокс

Направете си сами маска залице како ботокс. Ви треба 1 лажица густин, 5 лажици сок од морков, 1 лажица кисела павлака. Се раствара во пола чаша вода густинот, па се става потоа во вода која врие 400 милилитри, а кога ќе се олади се ставаат павлаката и морковите. Се нанесува […]

Повеќе

Ставете ја оваа маска за коса – Ви требаат само 15 минути и нема веќе да отидете на фризер

Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата. Земеше лажиче цимет, пола шолја маслиново масло и лажиче мед. Ставете го маслиновото масло да се загрее, па ставете мед и потоа цимет и измешајте. Исчешлајте ја косата и нанесете од темето надоле. Нека стои 15 […]

Повеќе

Маска за лице со ефект како ботокс – Ќе немате брчки

Економична и со голем ефект, маска за затегнато лице која прави чуда. Ви треба 1 лажица густин, 5 лажици сок од морков, 1 лажица кисела павлака.Се раствара во пола чаша вода густинот, па се става потоа во вода која врие 400 милилитри, а кога ќе се олади се ставаат павлаката […]

Повеќе

Идеална маска за лице за зимските денови – Кожата нема да биде сува

Направете ја оваа природна маска за во зима.   Се става содата со медот во сад, се добро се меша, па се додава вода. Маската се нанесува на лице, освен на подрачјата кај очите и устата. Оставете ја 15 минути, па измијте се со топла вода. Поврзани вести на Готви.мк […]

Повеќе

Маска за лице – Брише бори, акни и кожни проблеми

За лицето да блеска, да биде здраво и сјајно и да нема бори ви треба лесна маска која се прави дома. Земете 1 компир и една краставица. Се лупат и рендаат, се ставаат на лице. По 15 минути се мие лицето. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава […]