Tag: Македонија

Повеќе

Енигмата наречена Питер Хандке во кината низ Македонија

Документарниот филм “Питер Хандке”(2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината на модерна литература – од млад човек од австриско село кој се пробил на книжевната сцена до неговиот сегашен живот во предградието на Париз. Преку интервјуа, изјави и […]

Забава, Повеќе

(ФОТО) Пепси 200, пиво 250, семки 150 денари – Еве ги цените на Градски во моментов

Читател ни испраќа цени на пијалоци, грицки и храна по кои во моментов се продава на официјалните продажни места во и околу Телеком Арената во Скопје каде во рамките на Супер Купот се игра натпреварот помеѓу Реал и Манчестер. Погледнете ги: Пепси 200 денари Миринда 200 денари Газирана/Негазирана вода 150 денари […]

Повеќе

Одите на викенд или одмор во Грција? Запамтете или повторете ги овие фрази

Според сите истражувања направени во Македонија, најпопуларна дестинација за летување и оваа година е соседна Грција. Читател ни испраќа неколку зборови и фрази кои е добро да ги имате при рака или да ги научите. Никогаш не знаете дали на паркинг, апартман, во продавница или на плажа ќе налетате на […]

Препораки

Лајкамобајл една година на македонскиот пазар

Лајкамобајл, најголемиот мобилен виртуелен оператор во светот, веќе една година е активен во Македонија. Од своето основање во 2006 година, Лајкамобајл се воспостави како вистински интернационален бренд, поврзувајќи ги корисниците со нивните најблиски насекаде низ светот преку своите високо квалитетни меѓународни повици по ниски цени и понуди. Од тогаш до […]

Повеќе, Препораки

Try Swedish! Денови на шведска храна во Скопје од 7 до 16 јуни

Со желба да ја запознае македонската јавност со вкусовите на шведската кулинарска култура, Амбасадата на Шведска веќе трета година по ред организира денови на шведска храна. Оваа година под мотото Try Swedish!, во ресторанот Дистрикт ќе можат да се вкусат интересни шведски рецепти од 7 до 16 јуни. За време на деновите на шведска храна во Македонија ќе […]

Повеќе

Земјотрес попладнево ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 110км западно од од Скопје, во соседна Албанија. Земјотресот се случи во 12 часот и 30 минути со Рихтерова […]

Uncategorized

„Поздрав од Фукушима“ во кината низ Македонија

„Поздрав од Фукушима“ во режија и сценарио на Doris Dörrie е германска драма која ги разработува последиците од катастрофата во Фукушима, опишани преку млада Германка која за прв пат се соочува со такви чувства и глетки. Во бегството од своите неостварени животни соништа, младата Германка Мари патува во Јапонија. Таму […]

Повеќе

Земјотрес утрово ја разбуди Македонија

Земјотрес од Грција утрово бил почувствуван и во Македонија. Потресот бил со епицентар во Грција, со јачина од 3,9 степени според Рихтер.Потресот се случил во 7 часот и 40 минути, а бил почувствуван најмногу во Прилеп. Засега не се познати повеќе информации. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Еве кога ќе се стопи снегот

Времето утре ќе биде сончево и тивко со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има ниска облачност и слаба магла. Дневната температура ќе се движи од 1 до 6 степени. Во наредните денови времето во Македонија ќе биде претежно стабилно и суво, односно ќе преовладува променливо облачно со сончеви […]