Tag: магдонос

Препораки

Ги убива сите бактерии во телото – Напивка за прочистување

Магдоносот е многу здрав и помага да се исчистите од сите бактерии во телото. Земете 15 грама корен од магдонос исечете го ситно и ставете го во 200 милилитри врела вода. Нека врие пет минути па оладете го 15 минути. Процедете и испијте без засладувачи. Се пијат 2-3 шолји на ден […]

Препораки

Изобилува со здравје: Причини да додавате магдонос во оброците

Магдоносот е здрав и многу корисен за телото ,а помага и за голем број проблеми. Поттикнува излачување течности, а воедно и намалува крвен притисок. Одличен е за диета, помага и да се спречат кардиоваскуларни заболувања. Има многу витамин Ц и се препорачува и свеж. Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети […]

Препораки

Има многу витамини и минерали – Причини да додавате магдонос во секое јадење

Магдоносот е супер вкусна намирница која ги збогатува јадењата.Со него се внесуваат сите витамини и минерали, има калиум, калциум, фосфор и цинк. Супер здрав е за телото, помага за дијабетичари, помага за здравјето на коските, делува позитивно и за Алцхајмер. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од […]

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на магдоносот – Трик за да не фрлате храна

 Ако ви треба магдонос за готвењето,  а малку се исушил, има трик да ја вратите свежината. Ставете го во врела вода држете го половина час, па во ладна вода и ќе биде пак свеж. Обидете се. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: […]

Главни јадења

Млади компирчиња со магдонос и путер – Се топат во уста

Направете вкусни млади компири со магдонос и путер.   Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин  

Tips & Tricks

Магдоносот ќе биде повторно свеж со еден трик дури и да стоел со денови

 Ако ви треба магдонос за готвењето,  а малку се исушил, има трик да ја вратите свежината. Ставете го во врела вода држете го половина час, па во ладна вода и ќе биде пак свеж. Обидете се. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и […]

Повеќе

За 1 месец цела облека ќе ви биде голема: Моќна напивка за брзо слабеење

Оваа напивка поттикнува слабеење и ги исфрла токсините од телото. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Uncategorized

Домашен крем за лице со магдонос – Нема акни, дамки и брчки

Направете си домашна крема од магдонос која е хранлива и здрава за кожата и полна витамини и минерали. Ќе ви помогне за здрава и негувана кожа, да немате дамки и да имате рамномерен тен. Ви требаат 2 лажици сечен магдонос, 1 лажиче сок од лимон и 200 милилитри вода. Се […]

Препораки

Не ја правете оваа грешка со магдоносот – го фрламе делот со најмногу витамини

Кога готвиме сите го сечеме магдоносот и го ставаме во салати, супи, чорби, ручеци, а стеблата ги фрламе, а тоа е голема грешка. Стеблата се еднакво здрави како и магдоносот, позитивно делуваат на здравјето на кожата, косата и очите. Не ја правете веќе оваа грешка.   Повеќе вести на Готви.мк:Похован […]

Повеќе

Ослабете брзо со оваа напивка од состојки кои ги имате во кујна

Ослабете брзо со оваа напивка од состојки кои ги имате во кујна, а воедно ќе го прочистите и организмот. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи […]