Tag: лук

Главни јадења

Совршен семеен ручек: Пилешки батаци со лук

Овој оброк ќе ве воодушеви, сочен е и многу хранлив. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Препораки

Измешајте млеко и лук – наместо кафе испијте го ова и ќе доживеете промена

Мешавината на млеко и лук е навистина корисна и многу помага. Ви требаат 4 иситнети чешни лук, 1 шолја млеко и мед по вкус.Се ставаат лукот и млекото да вријат, па се тргаат од рингла и се ладат. По желба се става мед. Се пие еднаш дневно бидејќи во спротива […]

Салати

Едноставен и вкусен сос од само 2 состојки

Збогатете ги своите јадења со едноставен, но многу вкусен сос! Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Деликатеси

Ќе замириса опојно до соседното маало: Шампињони со вино и лук

Направете вкусни полнети шампињони. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство  

Деликатеси

Посебен домашен мајонез со лук – деликатесен додаток на секоја трпеза

Направете посебен мајонез со белки и лук. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа? Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки Како да ослабете до празниците? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново […]

Tips & Tricks

Јадевте лук, а треба да излезете? – Вака ќе го „убиете” лошиот мирис

Ако сакате лук, но не сакате многу да мириса, особено ако имате обврски по јадењето, има мал трик како да се спасите. Еден час оставете го лукот во ладно млеко и ќе загуби мирис. Пробајте, делува. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Компир кој стана популарен Трик за совршено печен компир Плескавици […]

Видео, Главни јадења

Евтин и брз ручек без месо: Печен компир со лук (Видео)

Евтин, брз и вкусен ручек – компири кои ќе ве воодушеват! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог […]

Главни јадења

Компир деликатес со арома која мами – една состојка менува се

Направете вкусен компир со малку состојки. Лукот е доволен со посебната арома. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може […]

Tips & Tricks

Мирисот на лук најлесно ќе го „убиете” вака

Мирисот на лук на вашите раце, како и на предметите, најлесно ќе го елеиминирате со состојка од кујната, иако се чини дека најтешко се ослободуваме од него. Ви треба само сода со која треба да ги истриете рацете, или пак садовите. Мирисот ќе го снема. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да […]

Главни јадења

Запечено пире со лук – супер рецепт со брза подготовка

Направете супер запечено пире со лук. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за […]