Tag: лубеница

Десерти

Летно освежување: Коктел од лубеница и нане

Освежете се во врелите летни денови со вкусна напивка од лубеница и нане. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со […]

Препораки

Кората од лубеницата е многу здрава – Не ја фрлајте повеќе

Малку е познато дека не само лубеницата, туку и кората од лубеница е здрава. Таа е корисна за оние кои тренираат. Цитрулинот во неа е важна аминокиселина за мускулите. Со неа се зголемува и либидото. Помага и за слабеење, а извор е и на влакна.Се корити во салати, во супи […]

Tips & Tricks, Видео

Подобро од ова не може: Најлесниот начин да исечете лубеница

Доколку сте љубители на лубиеници, сега е вистинско време да уживате во нив, а како не би поминале многу време во сечкање, ви го претставуваме најлесниот и најбрз начин за лупење и сечкање на ова вкусно овошје. Притоа ќе добиете коцки со совршена големина кои можете да ги ставите во […]

Повеќе

Мохито со лубеница – Освежување за летните денови

Направете вкусен коктел со лубеница. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитетНеодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта      

Tips & Tricks, Видео

Како без мака да исечкате лубеница на парчиња (Видео)

Лубеницата е едно од најздравите овошја кои го чистат нашиот организам, а го зајакнуваат имунитетот.Но нејзиното сечење претставува вистински проблем и постојано оставаме неред зад себе. Ако сте љубители на ова освежувачко овошје, тогаш погледнете го видеото како да исчистите лубеница на што поедноставен начин. Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]

Tips & Tricks, Видео

Совршен трик за препознавање на сочна и зрела лубеница

Дали некогаш ви се случило да се вратите од пазар и да сфатите дека лубеницата која сте ја купиле е презрела и без вкус?Ако знаете на кои детали да внимавате при купување не е тешко да препознаете која лубеница е сочна и слатка. За да не се мачите при купување […]

Препораки

Се бори со цел список болести: За што се помага лубеницата

Лубеницата е царица на летото и многу е корисна и здрава. Има потекло од Африка, има многу вода и витамин Ц, како и бета-каротен и витамини Б и Б6.Помага за срцето, против кардиоваскуларни болести, хронични воспаленија. Таа служи за чистење на телото, детоксикација, за пад на имунитетот, хемороиди, целулит, камен […]

Tips & Tricks

Вака ќе бидете сигурни дека лубеницата не е како „тиква” – Кората кажува колку е сочна

Лубеницата е навистина царица на летото, а има начин како да познаеме дека е сочна. Зрелата лубеница е тешка за нејзината величина.Ако има кафена дамка на дното значи дека долго била во земја. Така ќе ја препознаете дека е зрела.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Исчистете ги семките од лубеница во два потега

Лубеницата е царица на летото, вкусна е и здрава, ја хидрира кожата и помага за диета, а најголем проблем е чистењето семки. Ви претставуваме трик со чија помош лесно ќе ги остраните сите семки и едноставно ќе уживате во лубеницата!Се е во начинот на кој ја сечеме лубеницата.   Повеќе […]

Повеќе

Царицата на летото во чаша: Смути со лубеница

Направете вкусно и здраво смути полно витамини со царицата на летото – Лубеницата.     Се сече ситно лубеницата, се става млеко со кисело млеко, сокот од лимета и лед и се мати во блендер. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Мусака со спанаќ Мусака од карфиол Рости од компир Шеф салата Дресинг […]