Tag: ловор

Препораки

За мигрена, желудник и борба со кашлица – Ставајте го ова во јадењата

Ловорот е неверојатно здрави и дава супер арома. Има бакар, магнезиум, калциум, селен и витамин Б, а делува на целокупното здравје, метаболизам и на мускулниот и нервен систем. Се користи за проблеми со желудник, мигрена, силна главоболка, борба со кашлица и комарците кои бегаат од него. Користете го во јадењата, […]

Препораки

Ловорот не е само за јадење – вака ќе ве смири

Ловоровиот лист е исклучително здрав и корисен, помага за многу болести. Иако се користи главно како зачин, сепак има и смирувачко дејство со своите етерични масла. Доволно е да запалите ловоров лист дома, па по десет минути да влезете во собата. Ќе има прекрасен мирис собата и ќе делува смирувачки […]

Tips & Tricks

Ставете го ова во брашното – нема веќе никогаш да го фрлите

Ако сакате брашното долго да ви трае и да не ви фати пипци, се што ви треба е да знаете мал трик. Ставете ловоров лист во брашното и верувајте ќе биде долго свежо и за употреба. Навистина делува. Повеќе на Готви.мк: БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот […]

Препораки

Исфрла шлајм, помага за дишни патишта и дијабет – ова додавајте го во секој оброк

Ловоровиот лист е исклучително здрава намирница која се препорачува да ја додавате во оброците. Го исфрла слузот од белите дробови, помага за дишните патишта и инхалира. Помага и за превенирање на дијабетес. Помага срцето правилно да работи и го штити цел кардиоваскуларен систем, а добар е и за варењето и […]

Препораки

За имунитет, болки и проблеми со стомакот – лек од кујната за малку пари

Ловорот е ниско медитеранско дрво со зимзелени листови, кое се бере во секоја доба.Во 100 грама ловор има 7,6 протеини и 8,4 масти. Богат е со витамини Ц, рибофлавин, Б6, фолна киселина, витамин А. Има и многу влакна, дури 26 проценти во само 100 грама. Ловорот е познат и ценет […]

Повеќе

Руски научник советува: Само со една билка ослободете се од стресот

Стресот е неминовен дел од секојдневниот живот. Во времето во кое живееме, со сите рокови, обврски и проблеми, ниту возрасните, ниту децата за жал не се имуни на стресот. За да го намалиме нивото на стрес и да го покачиме нивото на серотонинот – хормонот на среќата, потребна ни е […]