Tag: лице

Повеќе

Избелете го лицето користејќи само една состојки: Брчките исчезнуваат како никогаш да не сте ги имале

Многумина од нас имаат проблеми со кожата и поради тоа користат разни третмани и препарати. Ако и вие имате проблеми со кожата на лицето, пробајте ја оваа едноставна маска која е навистина ефикасна. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти […]

Повеќе

За убаво и чисто лице – Направете домашен пилинг за здрава кожа

Направете пилинг за лице со зелен чај. Шолја сварен зелен чај измешајте со лажиче маслиново масло и јогурт и измасирајте го лицето. Делува како пилинг за мртвите ќелии. Повеќе вести на Готви.мк Веднаш на пазар да ја набавите оваа намирница: Брокулата како лек Зошто не смеете да запалите цигара веднаш […]

Повеќе

Ги убива заморот и подочниците: Маска за лице која ве прави свежи

Направете си супер домашна маска за лице од краставица, која го трга уморот и подочниците. Се блендира мала краставица и се става лажица јогурт. Се меша, се става на лице и се остава 30 минути. Потоа, се мие. Повеќе на Готви.мк: Вака кокосовото масло делува на кожата Чајот од шипка […]

Uncategorized

Домашен крем за лице со магдонос – Нема акни, дамки и брчки

Направете си домашна крема од магдонос која е хранлива и здрава за кожата и полна витамини и минерали. Ќе ви помогне за здрава и негувана кожа, да немате дамки и да имате рамномерен тен. Ви требаат 2 лажици сечен магдонос, 1 лажиче сок од лимон и 200 милилитри вода. Се […]

Повеќе

Помагаат за здрава и сјајна кожа и затегнато лице – Не го фрлајте ова од бананата

Бананите освен што се здрави и вкусни и тоа сите го знаеме, помагаат и за кожни проблеми. Помагаат лицето да се исчисти и затегне, да се хидрира кожата.Кожата е затегната и сјајна. Јадете ги често и тријте го лицето со кора од банана.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид […]

Повеќе

Маска за лице со цимет – За циркулација и здрава кожа

Направете си здрава и ароматична маска за лице со цимет. Ви требаат 2 лажици мед да се промешаат со пола лажиче цимет и прстофат мускатно оревче во прав.Се меша и нанесува на лице, па по 15 минути се мие. Се нанесува потоа крем. Ја подобрува циркулацијата, делува против акни и […]

Препораки

Не ви требаат скапи креми – За младо и чисто лице ви треба најевтината намирница

За чисто и здраво лице без акни и црвенило, ви треба само една евтина намирница од кујната. Земете јаболков оцет кој со јаболковата киселина помага да се тргнат сите мртви ќелии од лицето, кои ги затвараат порите, па се тргаат и акните и се спречува нивно настанување. Исчистете го лицето […]

Препораки

„Брише“ брчки и години од лицето – смеса од две состојки

Наместо да давате пари за скапи препарати, направете сами мелем за вашето лице.Изрендајте компир и пола краставица во блендер. Нежно нанесете на лицето. Нека делува петнаесетина минути откако убаво ќе го измасирате, па исплакнете со млака вода. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега […]

Препораки

Отстранете ги црните точки од носот – две состојки од кујната се спасот

Ако и вие мака мачите со малите црни точки на носот или митесери, тогаш решението е во кујната. Земете талог за кафе и убаво тријте го носот. По пет минути триење, повторно измијте се. Потоа направете си маска од 4 лажици сода и една шолјичка минерална вода па масирајте го […]

Препораки

Ставете сода околу очите – спас за секоја жена

Ако ставите сода бикарбона околу очите ќе решите голем проблем.Ако имате мозолки или ако имате црвенило на кожата, ќе решите се со сода бикарбона. Измешајте лажица сода со една шолја топла вода и нанесете на лицето и околу очите. По неколку дена ќе видите позитивен резултат. Ќе нема подочници.   […]