Tag: листови

Tips & Tricks

Никако не ги флајте листовите од моркови, а еве и зошто

Многу домаќинки не знаат за корисните и здравите сосотјки кои ги поседуваат листовите од моркови, кои најчесто завршуваат во отпадоци. Откако ќе го прочитате овој текст оваа намирница ќе стане дел од вашиот секојдневен ручек. Не ги фрлајте листовите од моркови, бидејќи содржат белковини, витамини и минерали. Содржат 6 пати […]

Препораки

Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Сите ги фрламе листовите од јагодите и се насладуваме само со плодот, а не знаеме колку се здрави и каква грешка правиме.Имено, тие имаат повеќе витамин Ц, отколку во самиот плод на јагодата. Од нив може да си направите чај кој го чува нервниот систем, помага против стрес и нервоза, […]

Предјадења

Повкусни од кифли или фурнаринки: Деликатес од тесто за утрото

Направете не што посебно вкусно.Листови од тесто, ова е рецептот:     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Палента по рецептот на турската актерка Мафини кои не се комплицирани Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе […]

Препораки

Листовите на морковот имаат повеќе витамини од било кој зеленчук – Користете ги вака

Иако сите го користиме морковот, а неговите листови ги фрламе, сепак тие се многу здрави и полни витамини. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања полни се и антиоксиданси, поради што превенираат и карцином. Може да […]

Tips & Tricks

За болна менструација, чиреви и болки во желудник – листовите на ова растение помагаат за се

Листовите на виновата лоза се верувале или не еден од најмоќните лекови.Има витамини Ц, Е, А, К и Б6, како и влакна, калциум, магнезиум и манган во себе, и многу други лековити состојки. Имаат корисно дејство за победување на многу сериозни и тешки болести како срцеви болести, како Алцхајмер, и […]

Препораки

Листовите на оваа билка сварете ги со пиво – ова е ЛЕК ЗА СЕ

Знаевте ли дека вишните се богати со витамини А, Ц, Е и фолна киселина, магнезиум и железо, како и влакна. И можете да ги јадете неограничено.Ако направите чај од лисјата на вишните, ќе се решите од целулит, импотенција, проблеми на мочните канали. Ако ставите лажица исушени ливчиња од вишни и […]

Препораки

Ставила листови зелка на телото – наредното утро се шокирала

Зелката освен што е хранлива и богата со витамини, исто така има и други намени.Ако чувствувате болки во рацете или нозете, ставете листови зелка и оставете ги преку ноќта. Болката ќе исчезне како со магично стапче. Ако имате проблем со тироидната жлезда, ставете лист зелка на вратот преку ноќта. Исто […]

Препораки

Овој дел од морковот сите го фрламе а е најздравиот!

Секоја домаќинка дури и најискусната која е во кујна со години, ја прави оваа грешка. Веројатно откако ќе прочитате ќе сфатите дека и вие го правите истото.Имено, сите го фрламе листот од морковот, а тој содржи најмногу витамини, освен плодот. Богат извор на витамини и минерали, богат е со витамини […]

Препораки

Јадете блитва – зелени листови полни здравје

Доколку почесто ја внесувате блитвата во исхраната, телото ќе ви биде благодарно.Блитвата е лек за видот, бидејќи состојките кои ги има во себе ги лекуваат очите. Исто така, штити и од УВ зрачењата. Ако сте непушач, а живеете со пушачи, консумирајте блитва која е богата со витамин А и помага […]

Повеќе

Прочистете ја крвта со листови од коприва

За подобро здравје на организмот, копривата игра огромна улога. Можеби звучи чудно, но таа изобилува со витамините Ц, А, Б2 и К, каротен, како и пантотенска киселина, калциум, фосфор и железо. Со еден збор, во нив се крие вистински витамински концентрат. Копривата ја прочистува крвта и помага во ослободувањето на […]