Tag: лимон

Препораки

Наместо со кафе денот започнете го вака – за имунитет и ден полн енергија

Наместо кафе, секое утро нека ви почнува со шолја топла вода со лимон која многу помага за цело тело. Оваа напивка го јакне имунитетот, ја урамнотежува ПХ вредноста на телото, помага за слабеење, за полесна работа на желудникот и цревата. Помага за слабеење, претставува природен диуретик и ја хидрира и […]

Десерти

Сте пробале ли некогаш слатко од лимон? Егзотичен вкус кој ќе го обожавате

Ќе уживате во освежувачките залаци… Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Препораки

Сварете лимон а течноста испијте ја утрово – телото ќе се препороди

Сварете лимон навечер, а наутро испијте ја течноста. Многу помага. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Повеќе на Готви.мк: Исчистет го […]

Повеќе

Рецепт за напивка која го зајакнува организмот, топи килограми и лесно се прави

Лимонот е вистинско злато од природата, па освен што е најголем извор на витамин Ц, тој е и совршен за детоксикација на организмот! Но, што се случува во нашиот организам кога ќе испиеме комбинација од лимон и лековито чиа семе? Чиа семето е познато како семе на здравјето, бидејќи ја […]

Препораки

Лимонада со куркума – посилна од секое апче и антидепресив

Сите знаеме колку е здрав лимонот, колку витамини има, колку не штити и помага за нашето здравје и имунитет, а исто толку здрава е и куркумата, која делува позитивно на желудникот, како и на депресијата, стресот и анксиозноста. Ви требаат 4 лажици ладна вода, 2 лажици куркума во прав, 4 […]

Препораки

За есен без настинки и грип: Сите го цедиме лимонот па ја правиме оваа грешка, а може да спаси живот

Сите го цедиме лимонот, го користиме сокот, а кората ја фрламе, но не знаеме каква голема грешка всушност правиме со тоа. Кората на лимонот е богата со витамини, дури побогата од самата течност. изобилува со витамин Ц, витамин А, како и калиум, калциум и влакна во себе. Кората ги опушта […]

Tips & Tricks

Вака ќе ги избркате мувите и бубашвабите од дома – ставете ја оваа евтина намирница

Ако имате дома многу муви и бубашваби од кои не се решивте што и да направивте, ви треба само лимонов сок. Ставете лимонов сок на местата каде излегуваат бубашваби или каде најчесто имате муви. Ќе ги најдете превртени. И мувите бегаат од мирисот на лимон. Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]

Десерти

Мек и мирисен: Куглоф со лимон

Неодолив колач со лимон – ќе го обожавате! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не […]

Препораки

Не чини многу а прави чуда за телото – за имунитет, вируси и тело кое пука од витамини

Има намирници кои не чинат многу, а прават чуда за телото. Тука се вбројува и лимонот кој е познат одамна колку е здрав. Богат е со витамин Ц, А, Б4, Е како и фосфор и цинк. Има антибактериско дејство, помага против вируси и воспаленија, служи за имунитет. Се користи и […]

Видео, Десерти

Слатко-киселкаст вкус: Најдобриот турски колач на сите времиња (Видео)

Направете вкусен турски колач со кора од лимон. Киселкаст и сладок вкус истовремено.   Во продолжение детален видео рецепт: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути […]