Tag: лешници

Главни јадења, Предјадења

Необичен оброк: Домати полнети со лешници и моркови

Вкусни домати полнети со моркови и лешници… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Како правилно се чуваат оревите, лешниците и бадемите

Оревите, бадемите, лешниците…на многумина им се омилени, а важно правило е како се чуваат. Се препорачува да се чуваат во ладилникот во херметички затворен сад, зошто така траат и до осум месеци. Се чуваат антиоксидансите во нив кои му помагаат на здравјето. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите […]

Препораки

Ќе бидете здрави, фит и среќни – Намирници за долг живот

Ако сакате да бидете здрави, да бидете среќни и да живеете долго, ви треба рака јаткасти плодови на ден. Со бадеми, лешници, ореви…ќе имате поздраво срце, ќе се стимулира у работата на мозокот. Помагаат и да се намали анемија и да не се насобира штетниот холестерол. Обезбедуваат и големи количини […]

Десерти

Крем од лешници по оригинален домашен рецепт

Неодолив крем, ќе го обожавате! Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Десерти

Празнични бомбици: Полни лешник, портокал и чоколадо

Направете вкусни бомбици. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Десерти

Лешник бајадера

Направете вкусна и лешник бајадера. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече […]

Повеќе

Сос од бадеми, лешници или кикирики

Одличен сос кој оди со секакви јадења. Повеќе рецепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Десерти

Кокос бомбици со лешници

Вкусни кокос бомбици со бадеми:   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал Рецепт […]

Видео, Десерти

Сочен и кремаст колач со чоколадо и лешници

Совршен спој на чоколадо и лешници… Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос […]