Tag: лето

Повеќе

Не чека нагла промена на времето – промена на времето за викенд

Вчера времето беше пеколно топло. Од петок ќе започне и преиод со променлива облачност. Од попладневните часови и потоа преку ноќта и во сабота ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и повремено засилен северен ветер, претежно во источните и јужните делови.Во недела во претпладневните часови врнежите ќе завршат, а […]

Препораки

ИДЕАЛНА ЗА ГОРЕШТИНИТЕ: Диета со лубеница, ќе ве стопи за 5 дена

Оваа летна диета со лубеница ќе ви помогне да ослабете брзо, лесно и вкусно.ДЕН1 100 гр варено говедско меси со ориз и сос од домати, 1 кришка лубеница за ручек, а за вечера 1 кришка тост, 50 гр сирење и лубеница. ДЕН2 Парче леб, 60 гр пилешко месо, 1 кришка […]

Повеќе

Денеска пекол потоа нагла промена на времето – ќе паднат температурите

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност која ќе биде проследена со краткотраен локален дожд и со ретки грмежи.Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а […]

Видео, Повеќе

Кашест сок од кајсии – здраво и вкусно без конзерванси

Направете сок од кајсии по рецептот на Баба. Брзо се прави, се додава само малку шеќер, нема мака и конзерванси.Здраво е и полно витамини. Ова е постапката: Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Зема шише и овошје – доби нешто неверојатно

Неверојатно вкусно, за разладување и за горештините. Земете шише и овошје, и ставете ги во ладилник. Погледнете што се може да направите летово: Food hacks you cant stop watching! Via – @naileditonline 🙌🏼 A post shared by FASHION VIDEOS (@fashionvideo.s) on Jun 18, 2017 at 10:51pm PDT Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Ова се цените во маркетите во Грција, Бугарија, Црна Гора и Хрватска – еве ја разликата

Кога одиме на одмор сите носиме овошје, зеленчук и намирници од дома за да заштедиме, но дали е тоа така? Еве колку пари се намирниците на омилените дестинации на Македонците. ГРЦИЈА Леб 0,7 – 1,2 евра Млеко 1,1 – 2,5 евра Шест јајца 1,2 – 1,5 евра Масло 1,6 – […]

Повеќе

Следи нов топол бран – викендов дожд и грмотевици, еве што не чека денеска

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерен ветер претежно од северен правец, во источните делови повремено ветерот ќе засилува.Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 29 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со слаб до […]

Препораки

Чај кој ги полуде жените низ светот – брише килограми како на копче

Направете чај кој топи килограми како со магично стапче. Жените ширум светот полудеа по него. Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков […]

Tips & Tricks, Видео

Искусен земјоделец откри: Како да ја одберете најблагата и највкусната лубеница

Дојде летото, а со него и вкусните и сочни лубеници. Но, секогаш останува прашањето како да се одберат највкусните и најсвежите лубеници?Побарајте жолта боја – жолта дамка на местото каде што лубеницата одмора на земја. Зрелата лубеница секогаш има жолти, а никогаш бели дамки. Разликувајте „женска“ од „машка“ лубеница – […]

Tips & Tricks, Видео

Како до бикини тело за еден месец? – еве што треба да правите

За летото сите сакаме да сме фит, па еве како за само еден месец да изгубите килограми и да го затегнете телото.Ова е се што ви треба: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги […]