Tag: лек

Препораки

Не фрлајте ја ни случајно кората од оваа овошка – лекува псоријаза, отстранува брадавици и избелува заби

Кога ќе го прочитате овој текст веќе никогаш нема да фрлите ниту една кора од банана. Во некои земји како Индија, кората од оваа вкусна овошка ја сметаат за деликатес.Доколку втирете кора од банана на кожата, таа ќе делува како антиоксиданс, ќе ја хидрира и ќе го ублажи чешањето, а […]

Препораки

Лекува депресија, помага за тешки болести – овој зачин е еликсир на животот

Куркумата е зачин од блискиот Исток, Кина, Индознезија и Индија. Има егзотичен вкус, и најважна состојка и е куркуминот кој позитивно делува на многу заболувања.Куркумата е зачин кој превентивно делува на згрутчената крв, лекувањето депресија, а тоа се покажало со истражувања на 60 особи кои патат од депресија. Помага за […]

Tips & Tricks

Домашен лек за бронхитис од само две состојки – еве како се прави сируп за чистење на белите дробови

Доколку патите од бронхитис, пушач сте или често кашлате, овој домашен лек за чистење на белите дробови може да го направите дома.Две банани изгмечете ги додека не добиете кашеста смеса. Добиената смеса ставете ја во 400 милилитри зовриена вода, измешајте, поклопите и тргнете ја од оган. Оставете сирупот да отстои […]

Видео, Препораки

Ова е најмоќниот природен лек за простата

Секој маж постар од 45 години може да има проблем со простатата, па затоа ние ви нудиме природно решение за овој здравствен проблем. Прочитајте поврзани Gotvi.mk рецепти: Неодоливо: Топ 10 мафин рецепти ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Топ 10 неверојатно […]

Видео, Препораки

Спречете срцев удар: Лек за холестерол 100% делува

На нашето тело му треба оредена количина холестерол за да функционира нормално, но прекумерниот холестерол во крвта може да ни го загрози зравјето, да доведе до висок крвен притисок и мозочен удар. На ова видео ќе видите како да направите домашен лек за холестерол кој е ефикасен: Прочитај поврзани Gotvi.mk вести: Полнети […]

Повеќе

ДРЕВЕН ИНДИСКИ РЕЦЕПТ: „Lassi“ напивката штити од цревни инфекции и го лади телото

Основната состојка на оваа напивка е јогуртот, одличен извор на корисни бактерии кои можат да не заштитат од бројни летни инфекции. Покрај тоа, оваа напивка го освежува и го лади телото. Со редовна консумација на јогурт ја подобрувате рамнотежата на цревната микрофлора. Затоа најдобро е да го пиете после јадење […]

Tips & Tricks, Видео

Најмоќно природно средство против отечени нозе

Направете природно средство против отечени нозе. Спасете се од болката и од лошиот изглед на нозете, еве како: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед […]

Tips & Tricks, Видео

Германски природен лек: Чисти артерии, намалува холестерол

Овој германски природен лек ги чисти артериите и го убива тивкиот убиец холестерол. Еве како да го заштитите вашето здравје: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како […]

Повеќе

Чудесна напивка против стрес

Во тешки моменти битно е да знаете која напивка може брзо да го намали стресот и да помогне при опуштање. Помогнете си себе си но и на другите и згответе ја оваа мешавина од билки.   Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните […]

Препораки

И украс и лек – Ова помага за воспаленија и стомачни тегоби

Ако имате проблеми со стомакот, тегоби, надуеност или било каков проблем, ви треба само невен. Чајот од невен делува смирувачки, го смирува желудникот, ја намалува болката, а одличен е и за цревата. Со него ќе го регулирате и месечниот циклус. Ова е прекрасно растение кое може да ви го краси […]