Tag: лек

Препораки

Науката потврди – Јадете суво грозје, превенира голем здравствен проблем

Сувото грозје има одличен вкус, се користи во многу десерти и оброци, а помага и за многу болести. Ако го јадете три пати на ден, особено по оброците, ќе го намалите ризикот од зголемување на нивото на шеќер во крвта, . Редовното консумирањето на суво грозје, според некои истражувања, може да […]

Препораки

Ако патите од висок притисок, пијте го ова

Цвеклото е незаобиколив дел на трпезата во есен и зима, а освен што е вкусен зеленчук, како природен лек помага и за овој здравствен проблем.Цвеклото директно делува на покачениот крвен притисок, посебно кога се консумира како течност или сок.Брзо може да го намали притисикот и за 4-5 единици. Долгото консумирање […]

Препораки

Наместо кафе, испијте шолја какао – Помага за голем здравствен проблем

Истражувачите утврдиле дека одредени супстанци кои ги има во составот на какаото помагаат прганизмот да лачи повеќе инсулин и да реагира на покаченото ниво на шеќер во крвта. Оваа здрава и евтина намирница помага кај лицата заболени од дијабетес. Ова го утврдиле и истражувачите од Универзитет во Вирџинија. Затоа, кафето […]

Препораки

Што да јадеме кога имаме главоболка? Храната е лек

Кога имаме главоболка сме раздразливи и чувствителни, па понекогаш ни се губи и апетитот. Сепак, постојат и природни решенија за главоболка, а ова се само дел од нив. Ако ве боли главата јадете компир. Тој е богат со калиум, односно во 100 гр компир има 421 мг калиум, а тој […]

Препораки

Магдоносот не залудно се става во секое јадење – Лекува и помага за се

Магдоносот е многу здрав зеленчук, кој не залудно се става во секоја супа, манџа или оброк. Освен што дава неодолива арома, магдоносот помага и за смирување на нервите, ослободување од стрес, детоксикација на телото, прочистување на крвта, јакнење на имунитетот. Магдоносот исто така помага за воспаленија на очите, како и […]

Препораки

Природен лек за дијабетес – Евтино и лесно го регулира шеќерот во крвта

Дијабетесот е болест која ја зафаќа и помладата и постарата популација. Може да направи голем проблем, но постојат лекови, како и природни решенија кои можат да го ублажат проблемот. Овој природен лек го регулира нивото на шеќер во крвта: Поврзани вести на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате […]

Препораки

Спречува опаѓање на косата, го јакне имунитетот и помага за стрес и депресија – Јадете го често

Сусамот е многу корисен и здрав, па затоа треба да го консумираме колку е можно почесто. Сусамот го регулира нивото на маснотии во крвта, помага за подобрување на имунитетот и се препорачува при умор, депресија или голем стрес. Исто така, делотворен е и за брзо празнње на цревата, како и […]

Препораки

Туршијата како лек – Зимата не оди без неа, а штити од многу болести

Туршијата која сите ја обожаваме во зимскиот период, е полна со витамини, многу здрава и вкусна и помага за многу болести. Киселењето на зеленчукот е стар начин за да имаме здрави и вкусни намирници во текот на целата зима, а на овој начин се уништуваат сите бактерии кои ги има […]

Препораки

Се бори со бактеријата отпорна на некои лекови – Консумирајте ја во секој облик

Брусницата е здрава билка која помага за многу проблеми и болести и низ годините го има покажано своето благотворно дејство кај човекот. Без разлика дали ја консумирате свежа, замрзната, како сок или чај, брусницата е богата со витамини. Таа помага за подобрување на видот, подобро здравје на забите, како и […]

Препораки

Секоја жена треба да земе лажица дневно – Лекува и регулира хормони

Боровиот полен е еден од најголемите дарови на природата кој го чува и штити целокупното здравје. Има широк спектар на здравствени придобивки од него, а може да се консумира неограничено. Се бере на пролет, а може да се најде и во продавници за здрава храна. Содржи осум аминокиселини и протеини, има […]