Tag: лек

Препораки

Полна е вода, не дебелее и многу е здрава – Краставицата е идеална за лето

Краставицата е една од најздравите намирници и многу помага особено во лето, зошто е полна со вода. Воедно не дебелее и може да се јаде неограничено, а хидрира и помага. Краставицата помага за да биде кожата хидрирана и да се создаде антиејџ ефект, односно постаро да старее со витаминот Е. […]

Препораки

Лук во борба против настинките – Спречува и срцев и мозочен удар

Лукот е многу здрава и корисна намирница, а помага во борбата со многу болести, освен што дава супер арома на јадењата. На прво место од лековитите придобивки е намалувањето на холестеролот во крвта. Билката е докажан антибиотик, а се употребува против настинки, грип и вируси. Се намалува и ризик од […]

Tips & Tricks

Домашен и вкусен лек – Една чаша помага за висок притисок

Само една намирница многу помага да се ослободите од високиот крвен притисок. Тоа е морковот. Морковот во себе има 2,8 грама хранливи влакна во 100 грама, и 320 милиграма калиум. Два пати дневно пијте сок од морков за висок притисок. За подобар вкус може да му ставите и засладувач. Повеќе […]

Препораки

Сварете семки од лубеница со вода – Ќе направите најмоќен домашен лек

Направете си супер напиток и лек од семки од лубеница, кои се многу здрави и правиме грешка кога ги фрламе. Ви требаат 4 лажици издробени семки и 2 литри вода. Сварете ја водата, варете ги семките во неа 15 минути и тоа е тоа. Се пие ладно или млако и […]

Препораки

Семките од лубеница се најздравиот дел од неа – Помагаат за големи проблеми

Сите ги фрламе семките од лубеница, а тие многу помагаат. Намалуваат надуеност со влакната кои ги имаат во себе. Содржат доста калиум и намалуваат отоци. Ја подмладуваат кожата и делуваат на штетното Ув зрачење. Го јакнат имунитетот, имаат и магнезиум и цинк. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: […]

Tips & Tricks

Само малку зеленчук на ден ве штити од инфекции – Организмот станува поотпорен

Ако сакате да се изборите со инфекции и вируси, се што ви треба е зеленчук. Зеленчукот според новите истражувања, се бори со сите инфекции, па доволно е да ставите еден или два вида во супа, чорба, или да ги јадете свежи. Така организмот е поотпорен. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: […]

Препораки

Брокулата е најздрава кога се готви вака – Помага за многу болести и бактеријата која го „јаде” желудникот

Брокулата како што е познато е една од најздравите намирници на светот. Таа е богат извор на витамини и минерали, а името и доаѓа од италијанскиот збор “brocco”.Во 100 грама свеж брокула има 91 процент вода, 2,7 грама влакна, 76 милиграми витамин Ц. Делува позитивно на варењето на храната и […]

Препораки

Спречуваат срцев удар и ја подобруваат работата на мозокот – Црешите се дар од Бога

Црешите се здрава и корисна намирница која не потсетува на лето, убави моменти и детство. Имаат витамини Ц и А, како и витамин Б, помагаат во борба со ракот, главоболка, подобра концентрација и помнење, ги подобруваат менталните функции. Го подобруваат и здравјето на коските. Одлична превенција се и за срцеви […]

Препораки

Лимонадата освежува и многу е здрава – Помага за цела листа проблеми

Лимонадата е кисела напивка која многу помага, освежува и е вкусна. Малкумина знаат за што се помага и користи.Помага за камен во бубрезите, со својата киселина, а помага и за артритис, проблеми со варење и празнење. Помага и за чувствителен желудник.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Препораки

За надуеност, болки и гасови – Најевтината намирница е лек за големиот проблем

Постојат намирници кои многу помагаат за вашиот стомак да нема гасови, да не биде надуван и да немате болки. Тука е јаболковиот оцет кој помага,токму со киселината, бидејќи грчевите се јавуват како недостаток на желудочна киселина. На овој начин ќе го поттикнете метаболизмот, ќе ослабете, а воедно и ќе ги […]