Tag: лек

Препораки

Ова е најмоќната намирница за сезоната на грип и болести – нема да се закашлате оваа есен

Кога доаѓа зимата, често дури и оние со јак имунитет подлегнуваат на, болки во грлото, кашлица и слично, па сите сакаме да се заштитиме од кашлање, кивање и лежење во кревет. Најмоќната намирница за овој период е лукот.Многумина знаат дека лукот е многу здрав и често го користат при подготовка […]

Препораки

Пијте млеко и цимет наутро и навечер – помага за наглата промена на времето

Дојдоа студени денови, па ви препорачуваме утрата наместо со кафе да ви почнуваат со топло млеко и цимет. Помага за превенирање рак, за коските, за подобра циркулација. Помага и за несоница, за подобар имунитет. Делува супер за кашлица и болка во грлото. Ублажува болка и забоболка. Повеќе на Готви.мк: Чајот […]

Препораки

Симболот на есента е лек за проширени вени – моќен домашен лек

Костените се симбол на есента, имаат витамини Ц, Б1, К, А и скроб, пектин, каротин, лецитин, минерали и органски киселини, како и други важни состојки. Костените се користат за лекување проширени вени. Ја зголемуваат еластичноста на крвните садови, ги намалуваат болките, намалуваат и отоци и црвенило. Ви требаат 50 грама […]

Видео, Препораки

Видео рецепт: За грип, настинка, кашлица и болки во крајници – лек со кој нема да се разболите на ладното

Направете го најмоќниот лек за грип и настинка како и болки во крајниците, дома.       Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од […]

Препораки

За брзо зараснување на рани, мозолки и имунитет – јадете ја оваа намирница почесто

Кромидот е супер намирница која се користи за секое јадење. Иако мириса силно и создава солзи, многу е здрав. Ако го ставите на рана, брзо ќе зараснат, а помага и за акни и мозолки. Идеалната количина за здравје е 600 до 1.200 милиграми дневно според истражувањата. Сепак, треба да го […]

Салати

Намаз од цвекло: Лек за црниот дроб

Цвеклото е зеленчук преполн со нутритивни својства преполни со влакна, антиоксиданси и супстанци кои се корисни за здравјето на црниот дроб. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите […]

Tips & Tricks

Ако имате бубашваби дома лекот се 2 состојки: Едната ги привлекува, другата ги „убива” веднаш

Ако мака мачите со бубашваби и лебарки дома, кои излегуваат постојано секој период од годината, спасете се со мал трик кој не чини многу пари. Ставете на местото од каде излегуваат малку шеќер и сода бикарбона. Ставете го ова во ќошевите дома, бидејќи шеќерот ги привлекувам а содата веднаш ги […]

Препораки

Поправете си ја крвната слика природно – домашен лек за анемија

Поправете си ја крвната слика природно, со моќен домашен напиток. Ви требаат 200 милилитри мед, исто толку ореви, суво грозје, сок од морков и сок од цвекло. Ставете и 2 лимони. Се убаво се меша во блендер и се пие. Може да си го чувате во тегла во ладилник. Повеќе […]

Препораки

Сите го фрламе овој дел од цвеклото а многу е здрав – извлечете го максимумот за здравјето вака

Листовите на цвеклото содржат низа антиоксиданси важни за здравјето на луѓето. Листот од цвеклото треба да се користи во секоја комбинација на храна. Во салата може листовите да ги помешате со зелена салатка, маслинка и краставица. Салатата ќе ја направите со малку маслиново масло и лимонов сок. Исто така листовите […]

Препораки

Лек за упорна кашлица кај децата – делува веднаш, природно и 100% ефикасно

Ако вашите деца упорно кашлаат се што ви треба е овој рецепт. Ви требаат еден компир, една јаболка и еден кромид. Се става и литро вода. Се сечат и кромидот и компирот кој прво се лупи и јаболката и се ставаат да вријат во вода. Се процедува течноста и се […]