Tag: лек

Препораки

Најздравата намирница на светот: Ретко им обрнуваме внимание а лечат се

Една од најздравите намирници во светот за кои малку се обрнува внимание. Урмите се цело богатство со здравје, имаат многу хранливи вредности, витамини и манган, магнезиум и витамин Б6, како и многу влакна во својот состав. Го подобруваат варењето на храната, помагаат за превенирање рак, се препорачуваат и за лекување […]

Препораки

Јадете само пет ореви на ден – ќе ви се случи ова

Оревите се изненадувачки вкусна и здрава суперхрана, а според еден експеримент, само пет ореви на ден се доволни за подобрување на здравјето. Со помош на пет ореви на ден, ќе слабеете во пределот на стомакот, ќе ги намалите ризиците од болести на срцето. Исто така, оревите ја штитат работата на […]

Препораки

Спасете го црниот дроб кој е главна лабораторија на телото – има евтин рецепт

Брзиот начин на живот значи нездрава и брза храна, газирани сокови и секако недоволна грижа. Црниот дроб е меѓу главните органи во телото, а тешко се лекува ако го уништиме, па затоа има природен сок за детоксикација и грижа за овој орган. Ви требаат сок од портокал, лимон, мед и […]

Tips & Tricks

Руски лек за опаѓањето коса – ви треба една евтина намирница, фрлете ги скапите шампони

Многумина мака мачат со опаѓањето на косата, а лекот за овој проблем кој особено им штети на девојките е во кујната. Имено, се што ви треба е морков. Оваа намирница не само што е добра за зравјето и видот како што е одамна познато, туку помага и за косата, кожата […]

Препораки

Две капки од ова масло го поправаат слухот – делува и на стари и млади

Неколку капки од ова и слухот ќе се поправи, дури и кај повозрасни лица. Ви требаат три чешни лук, маслиново масло, шише со пумпа, газа. Се чисти лукот и се цеди сок па се меша со маслиновото масло и се става во шише со прскалка за во уво. Се ставаат […]

Препораки

Го ставаме во сите пити и теста без да знаеме колку е здрав – за што помага сусамот

Сусамот е најстар зачин на светот, а иако често се користи, малкумина знаат колку помага и колку е навистина здрав. Тоа е висока, исправена и едногодишна билка која расте и до два метри. Се користи традиционално за лекување нечистотии и секакви проблеми со кожата, а натрешно е лаксатив и тоник. […]

Препораки

Природен лек против хеликобактер – спречува чир на желудник

Хеликобактери пилори е моќна и штетна бактерија која ја јаде слузокожата на желудникот и може да предизвика и чир на желудник ако не се третира на време. Сепак, иако е отпорна на лекови, постојат природни билки кои помагаат. Се мели билката, па се меша со мед и се зема наутро […]

Препораки

Помага за запушени артерии подобро од лек – користете го често

Постои намирница која многу помага за проблемот со запушени артерии во телото, и тоа подобро и од лекови. Се работи за моќниот овес кој има многу растворливи влакна во себе, а тие не дозволуваат да се создаде холестерол во нашето тело. Влакната се врзуваат со холестеролот и го топат во […]

Препораки

Мигрената престанува за 10 минути со овој напиток – ова е тајната

Мигрената ја имаат многу луѓе, никој не знае што е точната причина за неа, но научниците веруваат дека се абнормални активности на мозокот. Се знае дека оние кои патат од мигрена треба да пијат многу вода, не треба да бидат жедни, а постојат и природни рецепти кои може да ви […]

Препораки

Напиток за прочистување: Ќе ги исфрлите сите токсини од телото

Кога нашето тело е полно токсини, црниот дроб не може убаво и правилно да функсционира, па затоа побрзо се дебелееме, а потешко слабееме. Иако за многумина црниот дроб не е толку важен фактор, сепак токму овој орган е најважен за слабеењето и топењето килограми. Ви требаат 3 лимони, шолја исечен […]