Tag: лек

Tips & Tricks

Овие намирници го решаваат проблемот со запек и надуеност

Имате проблеми со запек и надуеност? Овие намирници го решаваат тој проблем! Суви сливи Сувите сливи се природен лаксатив и имаат ефект на празнење на цревата. Сувите сливи содржат висок процент на влакна и сорбитол. Овие два елементи придонесуваат за нормализација на дигестивниот тракт. Овесна каша Овесната каша содржи влакна […]

Препораки

Чај за јакнење на имунитетот – Направете го дома од три состојки

Направете домашен чај за јакнење на имунитетот, кој е навистина вкусен и здрав. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови Чај против слабокрвност Домашни чајни кекси Чај од шумска јагода Чај од леска – малкумина знаат […]

Препораки

Можеби го имате во двор – Има повеќе витамини од спанаќот и каротен од морковот

Сите мислиме дека е обична трева, ја газиме и корнеме, без да знаеме дека тоа е лек вреден злато. Името му е тушт, наликува на трева, а ја има во многу дворови, планини и полиња. Има многу витамини А, Ц, Е, Б, и Е, како и омега 3 масни киселини. […]

Препораки

Една тегла може да помогне за подобар имунитет, подмладена кожа и густа коса

Направете домашен природен лек за имунитет, блескава кожа, коса и нокти. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Зошто е добро да пиете вода со мед Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите Измешајте кафе и маслиново масло за усните Чај за желудникот – нема да имате мака Чај кој […]

Препораки

Засладувач за дијабетичари, помага против кариес и кожни проблеми – Корисна билка и за слабеење

Стевиата е билка која заменува шеќер, а ја има во подрачјето на Јужна и Средна Америка. До пред неколку години ретко се користеше, а сега сè почесто се употребува ширум светот. Помага при дијабетес, со оглед на тоа дека гликохемискиот состав и е нула. Затоа, дијабетичарите ја користат како алтернатива за […]

Препораки

Моќна комбинација за подобар имунитет – Сок од јаболка и цимет

Ако се земе во предвид колку се здрави јаболката и циметот, веднаш ви станува јасно дека ова е навистина здрав, но и вкусен напиток. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина и редовна консумација на лекарствата препишани од лекар. Доколку имате посериозни симптоми, задолжително посетете доктор. Прочитај повеќе […]

Препораки

Тој е крал на зачините – Превенира и помага за слабеење

Помеѓу зачините кои даваат посебен вкус и арома, циметот зазема посебно место кое ниеден друг зачин не може да го земе и надмине. Иако има различни видови цимет, едно нешто им е заедничко. Тие изобилуваат со здравје и се многу корисни, а воедно и превенираат многу болести. Содржи витамини Ц, […]

Препораки

Домашен сируп кој ги решава сите проблеми – За мирен сон, смирување на нервите и здравје

Нането има бројни здравствени придобивки за телото, а еве како може да направите домашен сируп од него. Инаку, нането е корисно за имунитетот, за спречување на развој на вируси, како и за опуштање на нервите. Помага за проблеми со желудникот, за добар и мирен сок, и спречување на потењето. Го […]

Препораки

Ги има на трпезата за Бадник и Божиќ – Урмите се многу вкусна и здрава намирница

Урмите кои ги има на трпезата за време на празниците Бадник и Божиќ и кои се делат на коледарите, се навистина вкусни, но и здрави. Содржат многу калциум, витамини и железо. Помагаат телото да се ослободи од токсини, а содржат природни јаглехидрат и минерали. Го намалуваат холестеролот, ја јакнат крвта, […]

Препораки

Намирница за имунитет, здравје и правилна работа на срцето

Многу е здрав, помага за слабеење, како превенција на дијабетес, како и при висок притисок. Сладок компир е зеленчук кој навистина помага во превенцијата од болести и го штити телото. Има многу витамини, меѓу кои и Б6, кој влијае на здравјето на срцето. Содржи минерали како калиумот, кој ги јакне […]